3 KUŞAK PANKREAS KANSERİ!
Günümüzde en çok ölüme neden olan kanser türleri arasında 4. sırada yer alan pankreas kanseri; Koçak ailesinin kabusu oldu! 59 yaşındaki Hikmet Koçak; dedesini, amcasını ve kardeşini pankreas kanserinden kaybetti. Sinsi hastalık, çok geçmeden Hikmet Koçak´ın kapısını çaldı. Tedavisi sürerken küçük kardeşinde de saptandı. Aynı ailede 3 kuşaktan 5 kişide rastlanması, uzun yıllar pankreas kanser tedavisine odaklanan Acıbadem Maslak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan´ı da şaşırttı.
Tarih: 21.11.2019 11:43:49 / 175okunma / 0yorum

Günümüzde en çok ölüme neden olan kanser türleri arasında 4. sırada yer alan pankreas kanseri; Koçak ailesinin kabusu oldu! 59 yaşındaki Hikmet Koçak; dedesini, amcasını ve kardeşini pankreas kanserinden kaybetti. Sinsi hastalık, çok geçmeden Hikmet Koçak´ın kapısını çaldı. Tedavisi sürerken küçük kardeşinde de saptandı. Aynı ailede 3 kuşaktan 5 kişide rastlanması, uzun yıllar pankreas kanser tedavisine odaklanan Acıbadem Maslak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan´ı da şaşırttı. İşte, çarpıcı hikayenin ayrıntıları ve Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan´dan önemli açıklamalar…

 

59 yaşındaki Hikmet Koçak, kardeşinin pankreas kanseri olduğunu öğrendiğinde tedavisi için onunla birlikte çok koşturdu ama tüm çabalarına rağmen kardeşi hayatını kaybetti. Kardeşinin ölümü sonrası kendisinde büyük bir halsizlik hissetti. Önceleri bunu yaşadığı derin üzüntüsüne bağlasa da, bir hafta içinde göz bebekleri sarardı ve sarılık teşhisiyle hastaneye yattı. Yapılan tetkikler, kardeşiyle aynı hastalığın başladığını ortaya koyunca “Dedemi pankreas kanserinden kaybetmiştim, sonra amcamı en sonunda da kardeşimi. Şimdi sıra bana geldi” diye geçirdi içinden. Acilen tedavi alması ve ameliyat olması gerektiği için bir pankreas merkezi araştırmaya başladı. Çocukları ve yeğeninin yaptıkları araştırmalar sonucu, uzun yıllar pankreas kanseri tedavisine odaklanan Acıbadem Maslak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan´ın kapısını çaldı. Hikmet Koçak´ta yüzde 20-30 oranda lokal agresif büyümüş bir pankreas kanseri saptandı. Bu tanı, pankreas kanserinin başka organlara sıçramadığı ama pankreasın etrafındaki önemli damarları sardığı anlamına geliyordu. Kardeşini kaybedeli birkaç hafta olan Hikmet Koçak, ailesinden miras aldığını tahmin ettiği bu hastalık nedeniyle hayatını kaybedeceğini düşündü. Ama içinde küçük de olsa bir umut vardı. Doktorlarına tek bir soru sordu: Tedavi şansı var mıydı? İşte Hikmet beyin bu sorusuna hekimleri şöyle yanıt verdi; “Elbette var! Tedavinizin ilk adımı kemoterapi. Kemoterapi ile pankreasta ve etrafında bulunan damarlarındaki tümörleri küçülteceğiz ve hastalık ilerlemez ise sonrasında cerrahi uygulayacağız.”

 

Kardeşinde de aynı hastalık tespit edildi

Ancak hikaye bununla bitmiyor. Zira kendi tedavi süreci devam ederken, pankreas kanseri bu kez kendisinden 2 yaş küçük diğer kardeşinde ortaya çıkıyor; daha doğrusu çıkarılıyor! Çünkü bu sinsi hastalığın kalıtsal olduğunun farkına varmalarıyla 57 yaşındaki kardeşi Remzi Koçak da kontrol amacıyla doktora gidiyor. Yapılan tetkiklerde pankreas kanseri olduğu ortaya çıkıyor ve tedavisine başlanıyor.

 

Kemoterapi, cerrahi ve ışın tedavisi oldu

Pankreas, birçok kanser türünde olduğu gibi farklı uzmanların bir arada çalışması yani multidisipliner bir anlayışla tedavi edilmesi gereken bir hastalık. Hikmet Koçak için de genel cerrahi, gastroenteroloji, tıbbi ve radyasyon onkolojisi uzmanlarının bulunduğu bir ekip tarafından bir tedavi süreci başladı. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Atakan Demir´in uyguladığı kemoterapi tedavisiyle küçülen kanser tutulumları, 13 saat süren zor ve komplike bir ameliyatın yapılmasını olanaklı kıldı. Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan´ın yaptığı cerrahi ile temizlenen tümör, Hikmet Koçak´ın umutlarını daha da yeşertti. Sonrasında lokal nüks olma riskini düşürmek için multidisipliner tümör konseyinde ameliyattan sonra kemo-radyoterapi uygulaması yapılmasına karar verildi. Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Enis Özyar tarafından radyoterapi alan Hikmet Koçak şimdi kendisini çok iyi hissettiğini belirterek “Doktorlarıma minnettarım. Benim için bir çocuk gibi koşturdular, titizlikle her şeyi düşündüler, planladılar ve beni ölümün ucundan döndürdüler” diyor.

 

Yeni tedavi yöntemleri geliştirildi

Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan, en çok ölüme neden olan kanser türleri arasında dördüncü sırada yer alan pankreas kanserine karşı Hikmet beyin tedavisinin başarıyla gerçekleştirildiğini belirterek “Uzun yıllardır pankreas kanseri alanında çalışıyorum ama aynı aileden 5 kişinin pankreas kanserine yakalandığını ne uzun yıllar çalıştığım Almanya´da ne de Türkiye´de hiç görmemiştim! Hikmet beyin hastalığı ortaya çıktığında çok ileri evredeydi. 15-20 yıl önce bu tip hastalarımıza kemoterapiden başka bir şey öneremezdik. Çünkü tümörü, çoğu damarları daraltmış ve kapatmış gözüküyordu. Eskiden bu hastaları ameliyat etmeyi pek düşünemezdik. Ama şimdi elimizde gelişen kemoterapi yöntemleriyle hastalık metastaz olmamışsa, bu hastaları eskisi gibi kaybetmeyip, onlara önemli bir tedavi şansı sağlayabiliyoruz” diyor.

 

 

 “Kanser tedavisi ekip çalışması ile başarıya ulaşır!”

Geçmişin aksine, Hikmet Koçak gibi hastaların bile tedavi başarılarının yükseldiğini belirten Acıbadem Maslak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan, kanser tedavisinin ekip çalışması gerektirdiğini, günümüzde ekip çalışmaları sayesinde de hastaların yüzde 30-40´ında 5 yıllık sağ kalım sağlanabildiğini vurgulayarak şöyle diyor: “Pankreas kanseri halen maalesef çok agresif. Hızla yayılıyor. Bu yüzden ilk tanı konan hastaların yarısında pankreas kanserinin metastaz yaptığını yani pankreas dışındaki organlarda da yaygın olduğunu görüyoruz. Bu tarz hastalarda ancak kemoterapi uygulayabilip sadece kendilerine zaman kazandırabiliyoruz. Diğer hastaların yüzde 20´sinin ilk tedavisi cerrahi oluyor. Bu tedaviyi kemoterapi ile tamamlıyoruz. Ama yeni araştırmalar ve yeni gelişen cerrahi seçenekler var. Hikmet bey gibi hastaları da artık günümüzde yüzde 20´lik gruba dahil edip, kemoterapi ve radyoterapi gibi ön tedaviler uygulayabiliyoruz. Böylece daha başarılı sonuçlar alabiliyoruz.” Pankreas kanserinde multidisipliner tedavinin çok büyük önem taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan “Hikmet beyde olduğu gibi hastanın kemoterapi ile ön tedavi aldıktan sonra cerrahi operasyonla tedavisi çok umut verici sonuçlar alınmasına yol açabiliyor. Ancak bunun için multidisipliner çalışan ve kanser tedavisinde uzmanlaşan ekiplerin bir arada olması en önemli faktör” diyor. KAYNAK: ACIBADEM


Kaynak:

Anahtar Kelimeler: KUŞAK PANKREAS KANSERİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Mardin Emekli Memur Sen´den  onkoloji doktoru talebi
Mardin Emekli Memur Sen´den onkoloji doktoru talebi
Mardin Emekli Memur Sen İl Başkanı Salih Çalhan, Mardin Devlet Hastanesi bünyesindeki onkoloji servisine bir an önce doktor görevlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Artuklu Belediyesi´nden engelli dostu çalışma
Artuklu Belediyesi´nden engelli dostu çalışma
Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı kurum olarak engelleri aşan bir yapıda çalışmalara devam ettiklerini söyledi.
Diş estetiği hakkında doğru bilinen 10 yanlış
Diş estetiği hakkında doğru bilinen 10 yanlış
‘Güzel bir gülüşün açamayacağı kapı yoktur´ demek abartılı olmaz. Gülme eyleminin kendisi vücutta salgılattığı hormonlar itibariyle insana kendini iyi hissettirirken bu gülüşün başka insanlara güzel görünmesi ise her zaman mümkün olamayabiliyor.
 Çocuğunuzun sağlığı için aşı takvimini takip edin
Çocuğunuzun sağlığı için aşı takvimini takip edin
Aşı, bebekler ile çocukları enfeksiyonlardan ve çeşitli hastalıklardan korumanın yanında bazı toplumsal hastalıkların gelişip ilerlemesini de engelleyen önemli bir tıbbi gereklilik olarak tanımlanıyor. Aşı yaptırılmayan bebek ve çocukların bağışıklık sistemi, aşı yaptırılanlara göre daha zayıf kalıyor.
Kaymakam Çam kan bağışında bulundu
Kaymakam Çam kan bağışında bulundu
Mardin´in Kızıltepe Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Hüseyin Çam, kan bağışı kampanyasına destek vererek kan bağışında bulundu.
Büyükşehir Belediyesinden çölyak hastalarına gıda yardımı
Büyükşehir Belediyesinden çölyak hastalarına gıda yardımı
Mardin Büyükşehir Belediyesi, glütensiz gıdalarla beslenmeleri gereken çölyak hastalarına gıda yardımına başladı.
Aşı için hüngür hüngür ağladılar
Aşı için hüngür hüngür ağladılar
Derik ilçesinde ´Aşılı çocuk sağlıklı çocuk´ kampanyasında aşı olan çocukların korkuların sağlık görevlilerin çabalarıyla son buldu.
Yeni gözlük kullanan çocuklar bu habere dikkat!
Yeni gözlük kullanan çocuklar bu habere dikkat!
Gözlük kullanmaya yeni başlayan küçük yaştaki çocuklarda alışma evresi oldukça zorlu geçebiliyor. Bu süreçte çocuklar gözlüğü reddedebiliyor, kolaylıkla kaybedebiliyor ya da düşürüp kırabiliyor. Seiko Optik Türkiye Göz Sağlığı Danışmanı Op. Dr. Özgür Gözpınar, çocukların ve ebeveynlerin bu süreci rahat geçirmelerini sağlayacak önerilerde bulunuyor.
İl Sağlık Müdürlüğü´nden Promosyonda Bir Rekor Daha!
İl Sağlık Müdürlüğü´nden Promosyonda Bir Rekor Daha!
Mardin İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı tüm personellerin aylık maaş ve ücret ödeme banka promosyon protokolü ihalesi gerçekleştirildi. İhaleyi 60 aylık dönem için personele tek seferde 6.115 TL ödeme yapacak olan Ziraat Bankası kazandı.
Mardin´de organ bağışı haftası konferansı
Mardin´de organ bağışı haftası konferansı
Mardin İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Saffet Yavuz, Mardin´de organ bağışı konusunda vatandaşların gittikçe bilinçlendiğini söyledi. Yavuz, "2019 yılı içerisinde beyin ölümü gerçekleşen 6 kişiden alınan organlar, başka illerde umut bekleyen hastalara yaşam umudu olmuştur" dedi.
 Çörek otu yağı alerjik hastalıklara iyi geliyor
Çörek otu yağı alerjik hastalıklara iyi geliyor
Bitkiler binlerce yıldır hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Yapılan araştırmalar bitkilerin faydalarına her geçen gün bir yenisinin eklendiğine işaret ediyor. Çörek otu bu bitkilerin başında geliyor. Türk mutfağında da sık kullanılan çörek otu ve yağının vücuttaki pek çok sisteme önemli yararları bulunuyor. Memorial Wellness Beslenme Danışmanı Dyt. Vildan Çelik, çörek otu yağının alerjik hastalıklara karşı olumlu etkileri ve doğru kullanımı hakkında bilgi verdi.
Mardin´in gururu Doktor Ertaş prof oldu
Mardin´in gururu Doktor Ertaş prof oldu
Diyarbakır Üniversitesi Tıp Fakültesinde görev yapan Kızıltepeli Kardiyoloji uzmanı Doç Dr. Faruk Ertaş Profesörlük unvanını kazanarak cübbe giydi.
İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda daha çok görülüyor
İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda daha çok görülüyor
İdrar yolunun herhangi bir bölümüne yerleşen bakteriler idrar yolu enfeksiyonuna neden oluyor. İdrar yolu enfeksiyonların kadınlarda erkeklere göre daha fazla görüldüğünü belirten Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Kadınlarda üretranın kısa olması, vajina ve anüs gibi bakterilerin bulunduğu bölgeye yakın olması nedenleri ile üriner sistem enfeksiyonu erkeklere göre daha sık görülür. Mesaneye gelen mikrop tedavi edilmezse böbrek iltihabına neden olabilir” şeklinde konuştu.
Kızıltepe Devlet Hastanesine başhekimliğine Kayan atandı
Kızıltepe Devlet Hastanesine başhekimliğine Kayan atandı
Kızıltepe Devlet Hastanesi başhekimliğine eski başhekim Uzman Doktor Fethullah Kayan, 3 yıl aradan sonra yeniden atandı.
Bu besinlere sofranızda mutlaka yer verin!
Bu besinlere sofranızda mutlaka yer verin!
Havaların soğuduğu, mevsim geçişinin etkileriyle yorgunluk ve halsizliğin iyiden iyiye hissedildiği bugünlerde vücut direncini yüksek tutmak büyük önem taşıyor.
Çocuğunuzun karın ağrısını hafife almayın
Çocuğunuzun karın ağrısını hafife almayın
Çocuklarda en sık yaşanan şikayetlerin başında karın ağrısı geliyor. Çocuklar bunu bazen ilgi çekmek bazen de sorumluluklarından kaçmak için kullanabiliyor. Ancak çocuklarda karın ağrısı bazen apandisit gibi tedavi edilmezse çok daha kötü tablolara neden olabilecek hastalıkların habercisi olabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü´nden Prof. Dr. Feryal Gün Soysal, çocuklarda apandisit ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
Doğru yürüyüş yapmanın 6 püf noktası
Doğru yürüyüş yapmanın 6 püf noktası
Düzenli olarak yapılan yürüyüşler; kan akımını ve kan damarlarının miktarını artırarak, dolaşımı iyileştiriyor ve kalp-damar, beyin gibi damarsal hastalıkların riskini de azaltmaya yardımcı oluyor.
Zergan Deresini kirletmeye davam ediyoruz
Zergan Deresini kirletmeye davam ediyoruz
Doğayı kirletmeye davam ediyoruz. Zergan deresine atılan plastik çöpler kaplumbağaların hayatını tehlikeye atıyor.
Artuklu Zabıtadan İşyerlerine ruhsat denetimi
Artuklu Zabıtadan İşyerlerine ruhsat denetimi
Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı Zabıta ekiplerinin ilçede denetimleri arttırdığını ve vatandaşların güvenli bir şekilde alışveriş yapabilmeleri için çalışmaların devam edeceğini vurguladı.
Mardin´de modern diş kliniği
Mardin´de modern diş kliniği
Artuklu ilçesinde uzman diş hekimleri tarafından IHC Dent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği açıldı.
Okul çantası boya uygun olmalı!
Okul çantası boya uygun olmalı!
Okulların açılmasına sayılı günler kala uzmanlar ağır çanta uyarısında bulunuyor.
Yaz hastalıklarına karşı önleminizi alın!
Yaz hastalıklarına karşı önleminizi alın!
Deniz, güneş ve kum üçlüsü yaz aylarında enerjimizi yükselten faktörler olarak öne çıksa da, hiç beklenmedik bir anda kapımızı çalabilen bazı hastalıklar yaz keyfimize gölge düşürebiliyor.
Sıcak hava göz enfeksiyonlarını arttırıyor
Sıcak hava göz enfeksiyonlarını arttırıyor
Yaz mevsiminde göz enfeksiyonları da önemli derecede artıyor. Yaz tatilinde havuz ve deniz kenarında serinlerken gözlerin de korunmasının enfeksiyonlardan korunmak için önemli olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Göz Hastalıkları Bölümü Direktörü Prof. Dr. Sarper Karaküçük, “Sıcak hava mikrop üremesini hızlandırdığı için kolaylıkla mikrop kapılabilir. Bu nedenle yaz mevsiminde göz sağlığına daha çok önem verilmeli” şeklinde konuştu.
Kurban etini en az 1 gün dinlendirin!
Kurban etini en az 1 gün dinlendirin!
Kesilen kurban etlerinin dinlendirilmeden hemen pişirilerek tüketilmesi şişkinlik, gaz, ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabiliyor.