Çam: 2021’de 550 bin metrekare üst yapı gerçekleştirdik

Kızıltepe Kaymakamı/Belediye başkan vekili Hüseyin Çam 2021 yılında yapılan çalışma ve hizmetler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle gazetecilerle bir araya gelen ve 2021 yılı ile birlikte kendi döneminde yapılan çalışmaları paylaşan Çam, sosyal ve şeffaf belediyecilik anlayışıyla Kızıltepe'ye en iyi şekilde hizmet etme gayesinde olduklarını belirtti.

 

Vatandaşın istemediği hiçbir yatırıma sıcak bakmadıklarını dile getiren Çam, vatandaşların ihtiyaç ve taleplerine göre yatırım yaptıklarını, Şehir merkezi ve kırsalda gerçekleştirdikleri hizmetlerin vatandaşın yaşamını kolaylaştırıldığını ifade eden Çam“Kızıltepe nüfusuyla çok büyük bir şehir, biz işe başlarken kendimize bir harita belirledik. ‘2020 yılını merkeze, 2021 sonrasını da merkez ile birlikte kırsal mahallelerimize ayıracağız’ dedik. 2022 yılında alt yapısı biten İpekyolu altında kalan merkez mahallelerimizde üst yapılarına başlayacağız. Sayın valimiz, Büyükşehir belediye başkan vekilimiz gözetiminde Kızıltepe son dönemde alt yapı da atağa kalkmış durumda. Şehrin altyapı ihtiyacını gidermek noktasında çalışmaya girmiştir. Alt yapı zordur, Belediyecilikte en riskli hizmet alt yapı hizmetidir.” Dedi.

“Belediye olarak kırsalda çok ciddi hizmetler yapıyoruz” diyen Çam, parke, yol ve asfalt çalışmalarının çok hızlı şekilde sürdüğünü anlattı.

 

Belediyenin hizmet ağı büyük

Belediyenin hizmet ağında 164 kırsal mahalle, 104 mezra bulunduğunu belirten Kaymakam Çam “. Biz kırsal mahallelerimizde çalışmalara başlamadan önce hepsini gezdik, ‘nereye neler yapılmış ve ne eksikliği var’ diye. 2021 yılında Kızıltepe Belediyesi olarak kırsal mahallelerimizde toplamda 550 bin metrekare üstyapı çalışması gerçekleştirdik. Merkez mahallelerimizde 550 bin metrekare asfalt çalışması yaptık. 22 kilometrenin üzerinde yağmur suyu irsaliye hattı döşedik. 5 mahallemize semt sahası yaptık ve 250 bin metrekareye yakın parke çalışması yaptık beş mahallemizde. 30 bin fidan dikimi gerçekleştirdik. Kızıltepe Kaymakamlığı, Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte özellikle Ramazan ayı içerisinde 33 bin aileye gıda yardımda bulunduk.  26 bin öğrencimize kitap ve kırtasiye yardımında bulunduk. 3 bin anneye hoş geldin bebek paketi ulaştırdık. Kadın ve Aile Müdürlüğümüzde 107 farklı kurstan 95 bin kadın faydalandı. Gençlik Merkezimizde 97 farklı kursta 197 bin öğrencimizin faydalandı. Bu hizmetlerin sağlanmasında devletimizin, hükümetimizin çok büyük destekleri var, sayın valimize, milletvekillerimize ve paydaşlarımıza ilçemiz adına teşekkür ediyorum. En önemli hususumuz burada kamu kaynağını en etkili kullanmak, israftan olabildiğince kaçınmak ve hesap verilebilirlik konusunda hesap verilebilirliği sağlamak. Belediye olarak yapmış olduğumuz ihalelerimizin büyük bir kısmı açık ihale ile yapılmıştır. Son dönemler de ise elektronik açık ihale yaptık.” Şeflinde konuştu.

Genç bir nüfusa sahibiz

Kızıltepe İlçesinin genç bir nüfusa sahip olduğunu, bu değerin iyi kullanılması durumunda  yaratacağı avantajın farkında olduklarını kaydeden Çam” 3-5,5 yaşa arasında 40 bin nüfusumuz var.60 yaşta üstü nüfusumuz 10 bin dolayındadır. İlçe olarak genç bir nüfusa sahibiz. Veli, öğretmen, yönetici ve öğrenci  dayanışma ve kaynaşmasını sağlayıp, genç nüfusun başarıyı yakalamasını, ilçe, il ve ülke kalkınmasında etkili olmasını saylamamız lazım. Bu konudaki kararlıyız. Genlerimiz spor salonlarına çekmeye çalışıyoruz. Bunun için alt yapımızı hızla tamamlaya doğru gidiyoruz. Kadın Futbol Takımı olan Nadir ilçeler arasındayız. Hentbol’da ilçe kızlarımızı oynadığı süper ligde takımızı var, Voleybolda güçlü bir takımızı var. Spor dallarının tümünde başarılı gençlerimiz mevcut. Vatandaşlarımız buna sıcak bakıyor ve destekliyor. Spordaki başarının eğitime yansıyacağına inanıyorum” diye konuştu.

Gündem 12.01.2022 15:21:00 0
Anahtar Kelimeler: : metrekare gerçekleştirdik