Güneydoğu´dan 166 ülkeye 1 buçuk milyar dolarlık hububat bakliyat ihracatı
Güneydoğu Anadolu´dan 166 ülkeye 1 milyar 419 milyon 791 bin dolarlık hububat bakliyat ihracatı gerçekleştirildi.
Tarih: 10.9.2020 08:04:19 / 3570okunma / 0yorum

Türkiye genelinde 4 milyar 607 milyon 70 bin dolar,  ihracat yapılırken Güneydoğu Anadolu´dan 166 ülkeye 1 milyar 419 milyon 791 bin dolarlık hububat bakliyat ihracatı gerçekleştirildi.

 

Pandemi sürecinde birçok sektörde ihracat rakamları düşerken hububat ve bakliyat sektöründe ihracat her geçen gün artarak devam ediyor. TİM Hububat Bakliyat Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya 2020 yılının 8 aylık diliminde Türkiye genelinden toplam 4 milyar 607 milyon 70 bin dolarlık ihracat yapıldığını, bunun 1 milyar 419 milyon 791 bin dolarlık kısmının Güneydoğulu ihracatçılar tarafından gerçekleştirildiğini ve hububat bakliyat sektörünün ihracat alanındaki liderliğini sürdürdüğünü ifade ederek ihracatçıları kutladı. 

 

 Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Yönetim Kurulu Mahsum Altunkaya Başkanlığında toplandı. Gündemin değerlendirildiği toplantıda Ağustos 2020 dönemi ihracat verileriyle ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Başkan Mahsum Altunkaya toplantı sonrası yaptığı değerlendirmede sektörel ihracatın istenilen düzeyde devam ettiğini, 2020 yılının son dört aylık sürecine odaklandıklarını sözlerine ekledi. Ağustos 2020 döneminde Güneydoğu Anadolu Bölgesinden bir önceki yılın aynı dönemine oranla %18,5 artışla 182 milyon 116 bin dolarlık sektör ihracatı gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Altunkaya yılın ilk sekiz aylık sürecinde ise hububat bakliyat ihracatçılarının bir önceki yıla oranla %12´lik artışla 1 milyar 419 milyon 791 bin dolarlık ihracata imza attığını sözlerine ekledi. Pandemi sürecinde hububat ve bakliyat ihracatının kesintisiz sürekli artışla devam ettiğine dikkat çeken Başkan Mahsum Altunkaya Türkiye genelinden 2020 yılının sekiz aylık sürecinde sektörde toplam 4 milyar 607 milyon 70 bin dolarlık ihracat yapıldığını; bunun 1 milyar 419 milyon 791 bin dolarlık kısmının Güneydoğulu ihracatçılar tarafından gerçekleştirildiğini ve Güneydoğu Anadolu´nun hububat bakliyat sektörünün ihracat alanındaki liderliğini sürdürdüğünü ifade ederek ihracatçıları kutladı.

 

 İhracatçıların En Büyük Pazarı Ortadoğu Ülkeleri

Türkiye genelinden yapılan ihracatta ülke grupları bazında ilk sıranın 1 milyar 814 milyon 37 bin dolarla Ortadoğu ülkelerine ait olduğuna da dikkat çeken Başkan Altunkaya; Ortadoğu pazarının Güneydoğulu ihracatçılar için özel bir önem taşıdığını ve bu süreçte Güneydoğu´dan Ortadoğu Ülkelerine yapılan ihracatın 724 milyon 710 bin dolar olduğunu ve bu rakamın bölgemizin toplam sektör ihracatının %51´ine tekabül ettiğini sözlerine ekledi.  Türkiye genelinden gerçekleştirilen hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatında ülke grupları itibariyle ikinci sıranın 1 milyar 87 milyon 907 bin dolarla Afrika ülkelerinde olduğuna, üçüncü sırada ise 548 milyon 790 bin dolarla Avrupa Birliği ülkelerinin bulunduğuna dikkat çeken Başkan Altunkaya; 479 milyon 86 bin dolarla Amerika ülkelerinin dördüncü, 295 milyon 212 bin dolarla Asya ve Okyanusya ülkelerinin beşinci sırada yer aldıklarını belirterek, bu ülke gruplarını 183 milyon 89 bin dolarla Eski Doğu Bloku ülkelerinin, 118 milyon 391 bin dolarla Türki Cumhuriyetlerin ve 53 milyon 438 bin dolarla diğer Avrupa ülkelerinin takip ettiğini sözlerine ekledi. Bu süreçte Türkiye genelinden 26 milyon 142 bin dolarlık serbest bölgelere de ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Altunkaya pandemi süreci ve koşullarında gerçekleştirilen ihracatın ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığına da dikkat çekti. Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gerçekleştirilen hububat bakliyat ihracatında ise ilk sırayı 724 milyon 710 bin dolara Ortadoğu Ülkelerinin aldığını da ifade eden Başkan Altunkaya ülke grupları bazında ikinci sırada 406 milyon 134 bin dolarla Afrika ülkelerinin, üçüncü sırada ise 179 milyon 878 bin dolarla Amerika ülkelerinin yer aldığını bu ülke gruplarını ise 49 milyon 15 bin dolarla Avrupa Birliği ülkelerinin, 28 milyon 664 bin dolarla Asya ve Okyanusya ülkelerinin, 15 milyon 296 bin dolarla ise Eski Doğu Bloku ülkelerinin takip ettiğini belirtti.

 

 

 

208 ülke ve serbest bölgeye hububat bakliyat ihracatı yapıldı

Başkan Altunkaya; Ocak- Ağustos 2020 döneminde sektörün Türkiye genelinden toplam 208 ülke ve serbest bölgeye ihracat yaptığını; Güneydoğu Anadolulu ihracatçıların ise toplam 161 ülke ve serbest bölgeye ihracat gerçekleştirdiklerini ifade etti. Ülke bazlı ihracatta Türkiye genelinden yapılan en fazla ihracatın 831 milyon 878 bin dolarla Irak, 241 milyon 311 bin dolar Birleşik Devletler, 173 milyon 259 bin dolar Suriye, 172 milyon 142 bin dolar Yemen, 163 milyon 614 bin dolar Sudi Arabistan´a yapıldığına dikkat çeken Başkan Mahsum Altunkaya Güneydoğulu ihracatçıların ise ülke bazlı ihracatta en fazla ihracatı 473 milyon 60 bin dolarla Irak´a yaptığını bu ülkeyi 96 milyon 56 bin dolarla Cibuti´nin izlediğini üçüncü sırada ise 87 milyon 282 bin dolarla Suriye´nin yer aldığını ifade etti. Ürün bazlı ihracatı da değerlendiren Başkan Mahsum Altunkaya Güneydoğu´dan gerçekleştirilen ihracatta makarna, buğday unu, bitkisel yağlar, bisküvi pasta ve ürünleriyle kakaolu mamuller, irmik, bulgur, margarin, şeker ve şekerli mamuller ile mercimek ve çeşitli yemlerin yer aldığını ifade ederek Türkiye genelinde ürün bazlı ihracatta ise ilk sıraları bisküvi-pasta, buğday unu, bitkisel yağlar, makarna, şeker ve şeker mamulleri, kakaolu mamuller, mercimek, yağlı tohumlar, bulgur, margarin, nohut, irmik, çeşitli yemler, baharatlar ve fasulyenin öncelikli ürünler olarak ihraç edildiğini sözlerine ekledi.

 

Irak Pazarı Güneydoğulu İhracatçıların Gözdesi

Hububat Bakliyat sektörünün Irak pazarında toparlanmaya başladığına da dikkat çeken Başkan Altunkaya “ Sektörümüzde gerek ülke olarak gerekse bölge olarak en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke olan Irak´ta toparlanma sürecimiz hızla devam etmektedir. Yılın sekiz aylık sürecinde Türkiye genelinden bütün sektörler Irak pazarına toplam 4 milyar 327 milyon 440 bin dolarlık ihracat gerçekleştirirken bu rakamın bütün sektörler için 1 milyar 366 milyon 606 bin dolarlık bölümü Güneydoğulu ihracatçılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Sektörümüzle ilgili olarak ta Irak´a Türkiye genelinden toplam 831 milyon 878 bin dolarlık ihracat yapılırken bu rakamın 471 milyon 715 bin dolarlık bölümü GAİB üyesi hububat bakliyat ihracatçıları tarafından gerçekleştirilmiştir. Elbette pandemi sürecinde yaşanan sıkıntılar gerek ülke bazlı gerekse ürün bazlı ihracatımızı olumsuz etkilemiş ama sektörümüz bu anlamda çok kısa bir süre içerisinde toparlanarak yaşanan sıkıntılara rağmen bölgemizde ihracatın liderliğini sürdürmeye devam etmiştir” dedi.

2020´nin son 4 ayına odaklandık

2020 yılının sekiz aylık döneminde sektörel ihracatta birinciliği kaptırmayan Güneydoğulu hububat bakliyat ihracatçıları yılın son dört aylık diliminde ihracatlarını arttırarak devam ettirmek için kolları sıvadı. Pandemi sürecinde ihracat rekorları kırmaya devam eden hububat bakliyat ihracatçıları 2020 yılının sonuna kadar mevcut pazarlardaki paylarını arttırırken yeni pazarlardaki etkinliklerini de arttırarak sürdürmeye kararlı. Başkan Mahsum Altunkaya gerek ülke genelinden gerekse bölgeden gerçekleştirilen ihracatta son dört aylık dilimde ihracatın artarak devam edebilmesi için gerekli her türlü çalışmayı büyük bir titizlikle sürdürdüklerini ifade ederek bu süreçte 2021 yol haritasını da oluşturmaya başladıklarını sözlerine ekledi.

 


Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Pamuk alım fiyatı 4. 750 lira olarak açıklandı
Pamuk alım fiyatı 4. 750 lira olarak açıklandı
2020 yılı kütlü pamuk için Çukobirlik alım fiyatını açıkladı. 44 randıman 1 beyaz pamuk alım fiyatı 4.750 TL olarak belirlendi.
Savur´da yol kenarına terkedilen yaralı at Adana´ya sevk edildi
Savur´da yol kenarına terkedilen yaralı at Adana´ya sevk edildi
Mardin´in Savur ilçesinde yol kenarına yaralı bir şekilde bırakılan at ilk müdahalenin ardından hayvanseverlerin yardımlarıyla Adana´ya sevk edildi.
79 yaşındaki Mazıdağlı vatandaşa evinde hizmet verildi
79 yaşındaki Mazıdağlı vatandaşa evinde hizmet verildi
Mardin´in Mazıdağı ilçesi Şanlı köyünde yaşayan 79 yaşında ve sağlık sorunları olan Oti Aksin isimli vatandaşın abonelik işlemleri Dicle Elektrik tarafından evine gidilerek gerçekleştirildi.
Kızıltepe´de yeğenine cinsel istismarda bulunan Osman Çur tutuklandı
Kızıltepe´de yeğenine cinsel istismarda bulunan Osman Çur tutuklandı
Mardin Kızıltepe´de iddiaya göre yeğeni 16 yaşındaki Z.Ç´ye cinsel istismarda bulunan Osman Çur tutuklandı.
Mardin´de kapanla tilki avlayana para cezası kesildi
Mardin´de kapanla tilki avlayana para cezası kesildi
Mardin kırsalında kapanla tilki avlayan bir erkek şahsa idari yaptırım ve tazminat cezası verildi.
Okulun ilk günü çizgi film karakterleriyle kutlandı
Okulun ilk günü çizgi film karakterleriyle kutlandı
Kızıltepe´de okulun ilk gününde çocuklar çizgi film karakterleri ile eğlendi.
Dara Antik Kentine DİKA´dan 4 milyonluk destek
Dara Antik Kentine DİKA´dan 4 milyonluk destek
Mardin Müze Müdürlüğü tarafından, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı´nın “Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı” kapsamında Dicle Kalkınma Ajansı´na (DİKA) sundukları “Dara Antik Kenti Örenyeri Çevre Düzenlemesi ve Restorasyon Projesi” hayata geçiriliyor.
Mezopotam´da doğan Badella Türkiye markası olma yolunda
Mezopotam´da doğan Badella Türkiye markası olma yolunda
Mardin´in Mezopotamya topraklarından doğup alış veriş merkezleri ve işlek caddelerde yer alarak Türkiye´nin fastfood markası olmayı hedefliyor.
Vali Demirtaş: Kızıltepe´ye yakışır bir sebze meyve hali kazandırmanın gayesindeyiz
Vali Demirtaş: Kızıltepe´ye yakışır bir sebze meyve hali kazandırmanın gayesindeyiz
Vali  Mahmut Demirtaş, Kızıltepe ilçesine kazandırılması planlanan yeni sebze ve meyve hali projesi hakkında esnafın beklentilerini dinledi. Demirtaş, , ilçeye yakışır ve uzun yıllar hizmet verebilecek bir sebze ve meyve halini kazandırmanın gayesinde olduklarını söyledi.
Mardin´de  Gaziler Günü töreni
Mardin´de Gaziler Günü töreni
Mardin´de 19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri kapsamında Hükümet Konağı´ndaki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.
Artuklu´da fuhuş operasyonunda 10 tutuklama
Artuklu´da fuhuş operasyonunda 10 tutuklama
Mardin´de bazı şahısların örgütlü bir şekilde çalışarak günü birlik kiralanan apart dairelerde kimsesiz kadınlara uyuşturucu madde vererek fuhuş yaptırdığı bilgisi üzerine jandarmanın yaptığı operasyonda 10 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Derik´te yapılan sulama deposu ile milli ekonomiye yıllık 587 milyon 404 bin lira gelir artışı  hedefleniyor
Derik´te yapılan sulama deposu ile milli ekonomiye yıllık 587 milyon 404 bin lira gelir artışı hedefleniyor
Mardin depolaması ve sulama inşaatlarının tamamlanmasıyla 834 bin 380 dekar alanda yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 587 milyon 404 bin lira gelir artışı sağlanması hedefleniyor.
Esnaf Odasından Hikmet Ustaya teşekkür belgesi
Esnaf Odasından Hikmet Ustaya teşekkür belgesi
Hikmet Kebap Salonu sahibi ünlü aşçı Hikmet Ölçer´e Kızıltepe Esnaf ve Sanatkârlar odası tarafından teşekkür belgesi verildi.
Büyükşehir Belediyesi kırsal yollarda çalışma başlattı
Büyükşehir Belediyesi kırsal yollarda çalışma başlattı
Mardin Büyükşehir Belediyesi, kırsal mahallelerin grup yollarında çalışma başlattı.
Büyükşehir Belediye Zabıtasından HES kodu denetimi
Büyükşehir Belediye Zabıtasından HES kodu denetimi
Mardin Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekipleri, İçişleri Bakanlığınca 81 İl Valiliği´ne gönderilen ‘Şehirlerarası Otobüslerde HES Kodu Zorunluluğu´ konulu genelge kapsamında Şehirlerarası Otobüs Terminalinde HES kodu denetimi gerçekleştirdi.
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Demirtaş, Gökçe Mahallesinin Sorunlarını Yerinde Dinledi
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Demirtaş, Gökçe Mahallesinin Sorunlarını Yerinde Dinledi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mahmut Demirtaş, Artuklu ilçesine bağlı kırsal Gökçe Mahallesinde incelemelerde bulunarak, vatandaşların sorunlarını dinledi.
Diyarbakırkapı Otopark Projesi, yükselmeye devam ediyor
Diyarbakırkapı Otopark Projesi, yükselmeye devam ediyor
Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından, eski Mardin´de özellikle turizm sezonunda yaşanan trafik ve otopark sorununu ortadan kaldırmak için başlatılan Diyarbakırkapı Otopark Projesinde çalışmalar devam ediyor.
Sulama yapan tankere çarpan aracın sürücüsü hayatını kaybetti
Sulama yapan tankere çarpan aracın sürücüsü hayatını kaybetti
Mardin-Kızıltepe kara yolunda akşam saatlerinde refüjdeki ağaçları sulayan belediye arazözüne çarpan aracın sürücüsü, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
Kızıltepe´de parke onarım çalışması devam ediyor
Kızıltepe´de parke onarım çalışması devam ediyor
Kızıltepe Belediyesi Cumhuriyet Mahallesi´nde parke bakım onarım çalışmalarına devam ediyor.
Vali Demirtaş, Tarihi Yapıların Restorasyonu İçin Toplantı Gerçekleştirdi
Vali Demirtaş, Tarihi Yapıların Restorasyonu İçin Toplantı Gerçekleştirdi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mahmut Demirtaş, Artuklu ilçesi Gül Mahallesinde bulunan tarihi Hüsamiye Medresesi olarak değerlendirilen yapının durumu hakkında ilgili kurum müdürleri ile toplantı gerçekleştirdi.
Güneydoğu´dan 179 ülkeye 1 milyar 649 milyon 892 bin dolarlık tekstil ihracatı
Güneydoğu´dan 179 ülkeye 1 milyar 649 milyon 892 bin dolarlık tekstil ihracatı
Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği´nden 179 Ülkeye 1 Milyar 649 Milyon 892 Bin Dolarlık İhracatı gerçekleştirildi
Minik görevliler denetimlere katıldı
Minik görevliler denetimlere katıldı
Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Hüseyin Çam, minik görevliler eşliğinde Kovid-19 tedbirlerine yönelik denetimlere katıldı.
Eğitimlerini başarıyla tamamlayan itfaiye erlerine sertifika verildi
Eğitimlerini başarıyla tamamlayan itfaiye erlerine sertifika verildi
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Mahmut Demirtaş´ın katılımlarıyla, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde eğitimlerini başarıyla tamamlayan personele sertifikaları verildi.
Eğitime Destek Platformu´ndan Erol Mütercim´iye tepki
Eğitime Destek Platformu´ndan Erol Mütercim´iye tepki
Eğitime Destek Platformu Mardin İl Koordinatörü Necmettin Başboğa Erol Mütercim´i kınayan bir basın açıklaması.
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0