Haltanlı aşireti 7 yıllık kan davasını barışla sonlandırdı

Haltanlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Erol Günbegi, Şanlıurfa'da 1 kişinin ölümü ve 4 kişinin yaralanması ile 7 yıl süren husumeti barışla sonlandırdı.

Haltanlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Erol Günbegi, Şanlıurfa'da 1 kişinin ölümü ve 4 kişinin yaralanması ile 7 yıl süren kan davasını ailelere çifte bayram yaşatmak için kolları sıvadı ve kanaat önderleriyle birlikte aileleri barış yemeğinde bir araya getirerek husumeti barışla sonlandırdı.

Kentte, 7 yıl önce Haltanlı aşiretine mensup Abur ve Bardak aileleri arasında meydana gelen silahlı kavgada bir kişi öldü, 4 kişi yaralandı. Kavga sonrası iki aile arasında başlayan husumet kan davasına dönüştü. 7 yıl süren kan davası Haltanlı Dernek Başkanı Erol Günbegi, Dr. Feridun Öncel ve kanaat önderlerinin girişimleri ile barışla sonuçlandırılmasına karar verildi. Bir düğün salonunda düzenlenen barış yemeğine Şanlıurfa Vali Yardımcısı Mustafa Akın, Haltanlı Dernek Başkanı Erol Günbegi, Eyyübiye Belediye Başkan Yardımcısı İlhami Günbeği, siyasi parti temsilcileri, kanaat önderleri ile Abur ve Bardak ailelerinin fertleri katıldı. Yapılan duaların ardından barış yemeği yenilerek, kan davası sonlandırıldı.

 

Haltanlı Dernek Başkanı Erol Günbegi ve kanaat önderlerinin girişimleri ile bir araya getirilen husumetli ailelerin barış yemeğine katılan ve ailelere bir teşekkür konuşması yapan Şanlıurfa Vali Yardımcısı Mustafa Akın, “Yaklaşık 7 yıl önce yapılmış olan bir yanlışı yanlışla kapatmak yerine böyle güzel bir organizasyonla, kucaklaşarak, barışarak, buraya gelerek destek verdiğiniz için öncelikle olarak bütün katılımcılara teşekkür ediyorum.

 

Eyyübiye Belediye Başkan Yardımcısı İlhami Günbeği barış yemeğinde yapmış olduğu konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Haltanlı ailesine mensup Abur ve Bardak aileleri arasında 7 yıl önce başlayan kan davası ailelerin erdemli ve bilinçli davranması sonucu inşallah bugün barışla son bulacaktır. Kan davası ile ilgili Peygamber Efendimizin Veda Hutbesinde dile getirdiği kardeşler arasında kan davası olmaz diyerek , Hz.Muhammed’in (s.av), kaldırdığı ilk kan davasının Abdulmuttalib’in torunu İlyas bin Rabia’nın kan davası olduğunu hatırlatan Günbegi bugün bir barışa daha imza atacağız diyerek Dernek başkanı olan amcaoğlum Erol Günbegi ve Yönetim kurulu üyelerine, her iki aile mensuplarına değerli hazirun ve basın mensuplarına teşekkür ederim dedi."

Gündem 19.07.2021 12:21:00 0