Keşke İnsanlar Virüslerden, Vebalardan, korktuğu kadar Allah´tan Korksaydı!
Çin´in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede Dünya´nın birçok yerinde küresel salgın haline dönüşen coronavirüs başta Avrupa kıtasında olmak üzere yayılmaya ve can almaya devam ediyor.
Tarih: 18.3.2020 22:55:25 / 122okunma / 0yorum

Bundan bir hafta önce ülkemizde de ortaya çıkan coronavirüs Yetkililerce yapılan son açıklamaya göre 17. Mart itibarıyla vaka sayı 47´ye ulaşmıştır. Tedbir amaçlı insanların toplu olarak bir araya gelebileceği sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan, düğün salonu, çalgılı, müzikli lokanta, kafe, gazino, birahane, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, internet salonu, her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları (AVM ve lokanta içindekiler dahil), çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, Sivil toplum kuruluşlarının genel kurulları, eğitimleri, Cuma ve cemaatle kılınan diğer vakit namazları, taziyeler vb. Faaliyetler genelge ile yasaklandı.
İnsanlar öylesine paniklemiş ki uzun süre karantinanın devam edebileceği korku ve endişesiyle bazı metropol AVM´ lerde makarna gibi gıda ürünlerinin bulunduğu rafların boşaltıldığını Televizyonlardan izliyoruz.
Çin´de ortaya çıkan coronavirüsün kimi bilim adamlarına göre Çinli insanların aykırı beslenme kültüründen kaynaklı yarasa ve bir tür yılan çeşidini yemek olarak tükettikleri için bulaşıcı virisün ortaya çıktığı şeklinde açıklamalar ne kadar gerçekçi? Oysa Çinliler asırlardır bu aykırı yiyecekleri tüketiyor.
Coronavirüs denen bu illeti nedeniyle 15 Mart itibarıyla dünya genelinde hayatını kayıp eden insan sayısı 5 bin 833´tır.
Şimdi Sıkı durun 2020 yılı yalnız ilk iki ay Ocak ve Şubat´ta Soğuk algınlığı, Sıtma, Trafik kazaları, Sigara, HİV/AIDS ve kanserden dolayı hayatını kayıp eden insan sayısı İki milyondan fazladır. Arzu eden internetten araştırabilir.
Dünya, var olduğundan bu yana Çeşitli Veba ve Virüs hastalıkları Küresel çapta yayılmış ve milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştur;
özellikle Avrupa kıtası salgın hastalıklardan nasibini fazlasıyla alan yerlerden biri olmuştur. Kara veba 1629´da İtalya´da, 1665´te İngiltere´de patlak vermiş, dünya genelinde 75 milyon can almış. 1826-1837 Kuzey Amerika, Avrupa, Rusya ve Polonya da koleradan milyonlarca can kaybı. 1853-1854 Birleşik Krallık‘ ta 1 yılda 23 bin kişi hayatını kaybetti. 1883-1887 yıllarında ise Avrupa´da 250 bin kişi kolera nedeniyle öldü. 1918-1919. 20´inci yüzyılın en ölümcül vakası 25 ila 50 milyon arasında insanın ölümüne yol açan İspanyol gribi olarak tarihe geçti.1976 yılında ortaya çıkan HIV-AIDS, küresel olarak yayılarak yaklaşık 36 milyon kişinin hayatına mal oldu.
Tarih boyunca İnsanoğlunun başına gelen vebaların, virüslerin ve tüm felaketlerin sorumlusu yine insan olmuştur. Yüce Yaradan kâinat içerisinde insanı kusursuz yaratmış İnsan kendinden ve yaşamını sürdürdüğü Doğa´dan sorumludur. Ama İnsanoğlu Allah´a karşı nankördür, haindir ve korkaktır. (Allah´a karşı dürüst ve samimi olan azınlık hariç)
İnsanoğlu aklını başına almalı, Yaradan´a karşı haddi aşan nankörlüğünden ve acımasızlığından vazgeçmelidir.
Coronavirüs belki de bir uyarıdır. Bu gün gelinen nokta itibarıyla özellikle İslam coğrafyasında Güç sahibi idarecilerin çoğu Emperyalist patronların çıkarı uğruna zayıf ve güçsüz insanlara sınırsız zulüm uyguluyor ve neredeyse yaşam hakkı bırakmıyor, CORONA bunun sonucu olamaz mı?
Kendi elimizle yaktığımız, tahrip ettiğimiz doğanın içinde yaşayan milyonlarca dilsiz hayvanın ahı olamaz mı?
Çok su içiyor diye sözde medenilerin ülkesi Avustralya´nın keskin nişancıları tarafından katledilen 10 bin devenin ahı olamaz mı?
Helal, haram demeden, rüşvetle, yolsuzlukla sömürülen kul hakkının bir sonucu olamaz mı?
Hayâsızlığın, ahlaksızlığın, zinanın ve Lut kavminin helak oluşuna sebep olan sapıklığın Müslüman toplumu içinde sıradanlaşmaya ve meşrulaştırılmaya hızla zemin hazırlandığı bu dönemde sessiz kalan Coronavirüs sebebi olamaz mı?
İnsanoğlu Virüslerden, vebalardan, bela ve musibetlerden korktuğu kadar Allah´tan korksaydı, haddi aşmasaydı Belki de korktuğu hiçbir şeyle sınanmayacaktı…

 


Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Toplu taşımda Mardin Kart dönemi başladı
Toplu taşımda Mardin Kart dönemi başladı
Mardin Büyükşehir Belediyesince toplu taşıma araçlarında Elektronik Ücret Toplama Sistemi (EÜTS) akıllı kartı dönemi başlatıldı.
Kızıltepe´de kavga eden gruba 15 bin 750 lira sosyal mesafe cezası
Kızıltepe´de kavga eden gruba 15 bin 750 lira sosyal mesafe cezası
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde polis ekipleri, kavga eden 5 kişiye sosyal mesafe kuralına uymadıkları için toplamda 15 bin 750 lira para cezası kesti.
Horoz dövüştürüp sosyal mesafe kuralına uymadılar, 48 bin 125 lira ceza yediler
Horoz dövüştürüp sosyal mesafe kuralına uymadılar, 48 bin 125 lira ceza yediler
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde polis ekipleri, 11 şahsa horoz dövüştürmekten ve sosyal mesafe kuralına uymamaktan toplamda 48 bin 125 TL ceza kesti.
Kızıltepe polisi özel kıyafetle 20 yaş altı denetimi yaptı
Kızıltepe polisi özel kıyafetle 20 yaş altı denetimi yaptı
Korona virüs kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni tedbirlere 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkma yasağı koydu. Mardin´in Kızıltepe ilçesinde polis ekipleri 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmaması için özel kıyafetleriyle denetim yaptı.
Kızıltepe´de sosyal yardım paraları evlerde teslim ediliyor
Kızıltepe´de sosyal yardım paraları evlerde teslim ediliyor
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi çerçevesinde ihtiyaç sahibi ailelere yapılan 1000 TL´lik yardım ödemeleri evlerde yapılmaya başlandı.
Mardin´de Mobil Dezenfekte İstasyonları Kuruluyor
Mardin´de Mobil Dezenfekte İstasyonları Kuruluyor
Yeni Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı aldığı tedbirler doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Artuklu Belediyesi, Koronavirüs dezenfekte ekipleri ile ilçe genelinde mücadelesini sürdürüyor.
AK gençlikten sağlık çalışanlarına teşekkür pankartı
AK gençlikten sağlık çalışanlarına teşekkür pankartı
Mardin´de AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığı Başkan Ahmet Özkan, önderliğinde korona virüste verdikleri mücadele için sağlık çalışanlarına teşekkür pankartı astı.
Kızıltepe´de trafikte korona virüs tedbirleri devam ediyor
Kızıltepe´de trafikte korona virüs tedbirleri devam ediyor
Mardin Kızıltepe´de trafik ekipleri, korona virüs tedbirleri kapsamında trafik denetimi gerçekleştirdi.
Barış Derneği  Başkanı Aydoğan infaz yasası açıklamasına açıklık getirdi
Barış Derneği Başkanı Aydoğan infaz yasası açıklamasına açıklık getirdi
Gazeteci Yazar, Aktivist ve Barış Derneği Genel Başkanı Cemil Aydoğan, infaz yasası ile ilgili yeni bir açıklama getirdi.
Destekler evlerde verilecek, PTT´ye gitmeye gerek yok
Destekler evlerde verilecek, PTT´ye gitmeye gerek yok
Mardin Valiliği, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenli sosyal yardım alan vatandaşlara yönelik yapılacak nakdi yardımların evlere götürüleceği belirtildi.
Mardin´deki STK´lardan ortak destek çağrısı: 3 ay kiralar alınmasın
Mardin´deki STK´lardan ortak destek çağrısı: 3 ay kiralar alınmasın
Mardin´de aralarında dernek, vakıf ve sendikalardan oluşan Mardin sivil toplum kuruluşları muhtaç aileler için yardım kampanyası başlattı.
Ayav: mülk sahipleri kiracı esnafını korusun
Ayav: mülk sahipleri kiracı esnafını korusun
Esnaf Odası Başkanı, Mülk sahiplerinin esnaftan kira konusunda fedakarlık yapmasını istedi.
İşadamı İbrahim Kösen´den örnek davranış
İşadamı İbrahim Kösen´den örnek davranış
Kızıltepeli Genç İş adamı İbrahim Kösen, Koronavirüs tedbirlerine destek için Kızıltepe´de ihtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere Kızıltepe Diyanet Vakfına 100 Bin TL bağış yaptı.
PTT Mobil Acenta ile Kırsal Mahallelerde
PTT Mobil Acenta ile Kırsal Mahallelerde
Mardin Kızıltepe ilçesinde Mobil PTT aracı Kırsal alanda kalan Mahallelerde seyyar hizmet vermeye başladı.
Diyarbakırlı 110 yaşındaki kayıp kadın  Kızıltepe´de Bulundu
Diyarbakırlı 110 yaşındaki kayıp kadın Kızıltepe´de Bulundu
Diyarbakır´da kaybolduktan sonra aranan 110 yaşındaki Keji Aztağaç, Mardin´in Kızıltepe ilçesinde bulundu.
Kızıltepe´de korona virüs sessizliği drone ile görüntülendi
Kızıltepe´de korona virüs sessizliği drone ile görüntülendi
Mardin´in Kızıltepe ilçesinden cadde ve sokaklar korona virüs salgını nedeniyle neredeyse boş kaldı. Sessizliğin hakim olduğu ilçe drone ile havadan görüntülendi.
Dekinsan´dan örnek davranış
Dekinsan´dan örnek davranış
Kızıltepeli İşadamı Kenan Kösen ile Hasan Keleşoğlu, Dekinsan Grup, Korona virüs günlerinde binlerce ihtiyaç sahibi haneye gıda desteğinde bulunacaklarını söylediler.
Mardin´de cadde ve sokaklar yıkanarak dezenfekte ediliyor
Mardin´de cadde ve sokaklar yıkanarak dezenfekte ediliyor
Mardin Büyükşehir Belediyesi, yeni koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında cadde ve sokakları köpüklü su ile yıkayıp dezenfekte ediyor.
75 siper maske sağlıkçılara teslim edildi
75 siper maske sağlıkçılara teslim edildi
Artuklu ve Kızıltepe Bilim Sanat Merkezlerimizce üretilen 75 adet koruyucu siper maske sağlıkçılara teslim edildi.
Gıda denetimleri devam ediyor
Gıda denetimleri devam ediyor
Mardin Tarım İl Müdürü Menduh Dinler, vatandaşların sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamak için 10 ilçe müdürlükleriyle birlikte denetimlerin devam ettiğini söyledi.
Tarım İl Müdürlüğü  tarımsal üretimin devamlılığı için üretici ile sahada
Tarım İl Müdürlüğü tarımsal üretimin devamlılığı için üretici ile sahada
Mardin Tarım İl Müdürlüğü, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi ilan edilen "Koronavirüsün (COVID-19)" oluşturmuş olduğu olumsuzluklara rağmen insanların sağlıklı, güvenilir, yeterli gıdaya ulaşması içinde gerekli tedbirlerini almak için saha çalışmalarını sürdürüyor.
Kızıltepe´de 18 suçtan 39 yıl 5 ay hapis cezası olan şahıs yakalandı
Kızıltepe´de 18 suçtan 39 yıl 5 ay hapis cezası olan şahıs yakalandı
Kızıltepe ilçesinde polis ekipleri 18 aranıyor kaydı ve toplamda 39 yıl 5 ay kesinleşmiş hapis cezası olan F.S. isimli şahıs yakaladı. Suç makinesi şahıs cezaevine gönderildi.
Kızıltepe´de ofisi kahvehaneye çevirdiler, 28 bin TL ceza yediler
Kızıltepe´de ofisi kahvehaneye çevirdiler, 28 bin TL ceza yediler
Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri isimsiz ofisi kahvehaneye çeviren ve içerisinde iskambil oynayan şahıslara yönelik çalışma yaptı. Zabıta ekipleri 9 kişiye toplamda 28 bin 350 TL ceza kesti.
İl İdare Kurulu Toplantısı düzenlendi
İl İdare Kurulu Toplantısı düzenlendi
Mardin Valisi Mustafa Yaman, başkanlığında, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 24. maddesi gereğince idarede birliğinin sağlanması, işlerin gözden geçirilerek düzenlenmesi, teşkilatın uyumlu çalışması için gerekli tedbirlerin alınmasını görüşmek ve kararlaştırmak amacıyla İl İdare Kurulu toplantısı yapıldı.