Kızıltepe´de Barış Derneği barış günü programı düzenledi
Kızıltepe ilçesinde 1 Eylül Dünya Barış Günü münasebetiyle Barış Derneği bir program düzenledi. Programda barış mesajları verildi.
Tarih: 2.9.2019 09:28:09 / 254okunma / 0yorum

Kızıltepe ilçesinde kısa bir süre önce kurulan Barış Derneği 1 Eylül Dünya Barış Günü Sebebiyle bir program düzenlendi. Kızıltepe Hububat ticaret merkezinde düzenlenen etkinliğe Barış Derneği yönetim kurulu başkanı Gazeteci-Yazar Barış Aktivisti Cemil Aydoğan, yönetim kurulu üyeleri MTDF ve Hazireciler başkanı Mehmet Şerif Öter, Güneydoğu muhtarlar federasyonu ve Kızıltepe Muhtarlar Derneği Başkanı Hatip Şeran ile MARSİAD Derneği Başkanı ve Mardin Organize Sanayi Derneği Başkanı Nasır Duyan adına vekaleten yönetim kurulu üyesi Abdulnafih Duyan katılırken, basın toplantısını Kızıltepe de görev yapan Ulusal ve Yerel basın mensupları takip etti.

 

Programda Barış Derneği Başkanı Cemil Aydoğan, bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada 1 Eylül Dünya Barış Gününün anam ve öneminden bahsedildi. Aydoğan Şunları dile getirdi:

“İnsanlığın yaratılışından günümüze kadar Adem ve Havva´nın çocukları olan Kabil´in Habil´i öldürmesi ile beraber insanlık için verilen savaşlar da günümüze kadar devam etmektedir. Evrenin sahibi Allah, her şeyi çift bir denge üzerinde yaratmıştır. Zulüm, şiddet ve diktatörlüğü amaç eden savaşlara karşı insan hakları, barış ve adaleti amaç eden savaşları da alternatif olarak önümüze koymuştur. Bu savaş ve barış seçenekleri de barış savunucularına önemli sorumluluklar yüklemiştir. Yani yanlış anlaşılmasın barış savunucuları sadece arabulucu değildir. Yani bir kartal ile bir civcivin savaşında elbette cesaret ile civcivin yanında yer alacaktır. Yani barışa, insan haklarına, demokrasiye düşman olan bir sisteme karşı, mazlum halkların safında savaşmak zorundadırlar.

 

 

İlk çağ dönemin de klasik emperyalist ve sömürgecilik sistemleri vardı. Bu sistemlerin özü bir olan sadece elbise değiştirerek günümüze kadar gelen, modern emperyalist ve modern sömürgecilik olarak dünya genelinde halen varlığını devam ettirmektedir. Bu sistemlerin devam ettiği bir ortamda dünya barışından bahsetmek mümkün değildir.

 

 

Sömürüye dayalı kan ve revan üzerinde dünya halklarını birbirlerine kırdırarak hakimiyet kurmak isteyen bu güçlere karşı barıştan yana yeni bir neslin yetişme zorunluluğu vardır. Bu insanlık neslin Allah inancında, kitaplarında, barış ve kardeşliği amaç eden, vicdan muhasebesi ile, beraber ekonomik alanda, sadece doğal bir yaşamı amaç eden, insan hakları barış ve demokrasi kulvarında adaleti rehber yapmak tarihi bir görev olmalıdır.

 

 

Biz bu canavar sistemlere karşı, insan emeğine dayalı bir insanlık alternatifini çıkarmadığımız süre zarfında bu sistemlere karşı kanlı savaşlar ile yem olmaya devam edeceğiz. Bu mücadelelere tarihte önderlik yapan kitap sahibi peygamberlere, bu Dünya gerçek anlamda adaleti hayata geçiren 33 yıllık asrı saadet dönemini, inançlı ve devrimci önderlerin teori ve pratiklerini rehber olarak görmek ve çağımızdaki toplumsal sürece uygulamaya çalışmakta vazgeçilmez bir görev olarak önümüzde durmaktadır. Dünya tarihinde barış ve adalete damgasını vuran, veya bu uğurda şehit olanlar ve yaşayanlardan, efsanevi Pers Kralı Nuşe Revan, Romalı Spartacus, Selçuklu Hükümdarı Alparslan, Ortadoğu halkları önderi ve Eyyubi hükümdarı Selahaddin Eyyubi, Mahatma Gandi gibi şahsiyetlerin manevi huzurunda saygıyla eğilmek ve kainatın sahibi Allah´tan firdevsi cennetini dilemek de bizlere tarihi bir görev olarak düşmektedir.

Tarihi bilen bir barış aktivisti olarak, Ortadoğu tarihi ile ilgili birkaç örnek vermek istiyorum. Tüm uygarlık ve teknolojik yaşamın sürdürüldüğü, tüm kitap sahibi peygamberlerin mücadele tarihleri, bu coğrafyada geçmiştir. Tarihte kim bu coğrafyaya hakim olmuşsa dünyaya hükmetmek istemiştir. Dünyanın herhangi bir coğrafyasında kendini güçlü gören bir krallıkta ilk iş olarak Ortadoğu´yu ele geçirmek istemiştir. Bu özellik ve paylaşım sistemi halen devam etmektedir. Siz zannetmeyin ki DEAŞ gibi melanet, insanlığa düşman, yobaz ve alçak örgütler kendiliğinden ortaya çıkmıştır.

 

 

Eskiden olduğu gibi bu örgütlerin kaynağı emperyalist sistemlerin kendileridir. Bu vahşi sistemleri ile Ortadoğu halklarını birbirlerine düşürerek, İslam´ın devrimci ve sosyal olan karakterini ortadan kaldırarak, bu coğrafyanın yeraltı ve yer üstü madenlerini silahlı ve teknolojik sistemleri ile ele geçirerek hakim olma savaşını veriyorlar. Bazı Ortadoğu ülkeleri de bu emperyalist güçlere bilerek veya bilmeyerek uşaklık etmektedir.

 

 

Bu sistemleri alt etmek için barış ve demokrasi güçlerinin bir çatı altında bir araya gelmeleri kaçınılmaz bir görev olarak önümüzde durmaktadır. Veya bu mazlum halklar bir araya gelerek emperyalist ülkelere karşı yeniden bir Selahaddin Eyyubi efsanesini yaratmak zorundadırlar.

 

Çözüm nasıl olmalıdır?

İç içe halklardan oluşan Mezopotamya ve Anadolu coğrafyasının bölünmesi mümkün değildir. Ve aynı sınırlar içerisinde bu coğrafyanın bölünmesi de mümkün değildir. Kendi dili, kimlikleri ve demokratik kültürleri ile dünyanın en büyük Kürt şehri olan İstanbul´un yer aldığı bir ülkenin sınırları içerisinde kardeşçe bir arada yaşamanın sağlanmasıdır. Bu talepler hayata geçtikten sonra Yeni bir barış ve demokrasi defteri açılarak, tüm silahlı insanlara bir genel af getirilmelidir. Biz barış savunucuları olarak tüm süreçlere doğru ve vicdani bakmak zorundayız Temennimiz ateşkesi bozan taraflar karşısında, rafa kaldırılan, çözüm sürecinin yeniden hayata geçmesinin sağlanmasıdır.

Bu amaç ve kriterler doğrultusunda 1 Eylül Dünya Barış Gününü kutluyorum. Ülkemize ve tüm dünya halklarına barış ve hoşgörü getirmesini diliyorum. Beni sabırla dinlediğiniz için teşekkür ediyorum. Hepinize En derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum.”

 


Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Kızıltepe´de şehitler için mevlit okutuldu
Kızıltepe´de şehitler için mevlit okutuldu
Mardin Kızıltepe´de Şehit Özel Harekat Şube Müdürü ve 4´üncü Sınıf Emniyet Müdürü Tufan Kansuva ve Şehit Jandarma Uzman Çavuş Mehmet Acar ile Şehit güvenlik kurucuları için Mevlidi Şerif okutuldu.
Kadınlar kilim dokuma atölyelerini tekrar ayakta tutuyor
Kadınlar kilim dokuma atölyelerini tekrar ayakta tutuyor
Mardin Kızıltepe´de kadınlar unutulmaya yüz tutmuş kilim dokuma geleneğini yaşatmak için canla başla çalışmaya başladı. Ahşap tezgahın başına geçen kadınlar kilim, heybe ve çanta üretiyor. Kadınlar hem tarihe sahip çıkmanın mutluluğunu yaşıyor hem de para kazanıyor.
Değirmenlerde bulgur mesaisi
Değirmenlerde bulgur mesaisi
Kızıltepe´de vatandaşlar kışlık bulgur ihtiyaçlarını karşılamak için değirmenlerin yolunu tuttu. Değirmende işlemden geçirilen bulgur birçok yemeğin ham maddesi olarak sofraları lezzetlendiriyor.
Fırat Mahallesi taziye evi hizmete açıldı
Fırat Mahallesi taziye evi hizmete açıldı
Kızıltepe Belediyesi tarafından yaptırılan 2 katlı ve 800 metrekare alanı kapsayan Fırat Mahallesi Taziye Evi hizmete açıldı.
Mahalle konaklarında kurslar başlıyor
Mahalle konaklarında kurslar başlıyor
Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı kadınlara yönelik kurslar ile ilgili sürecin başladığını kaydederken, kurslara kayıt olmak isteyen kadınların ve gençlerin müracaat etmeleri konusunda uyarıda bulundu.
Sonbahar yağmurlarının müjdeleyicisi Nergis çiçeği Ömerli´de açtı
Sonbahar yağmurlarının müjdeleyicisi Nergis çiçeği Ömerli´de açtı
Mardin´in Ömerli ilçesinin yüksek kesimlerinde yetişen nergis çiçeği açtı. Bölge halkı tarafından son baharın müjdeleyicisi ve mevsimin yağmurlu geçeceği olarak inanılan nergis çiçeği köylüleri sevindirdi.
Aşure programına katılan Kaymakam Çam: Farklılığımız zenginliğimiz olsun
Aşure programına katılan Kaymakam Çam: Farklılığımız zenginliğimiz olsun
Kızıltepe´de Mardin Yöresel Tatlar ve Dobelan Derneği tarafından Muharrem Ayı dolayısıyla vatandaşlara aşure ikram edildi. Programa katılan Kaymakam Hüseyin Çam, “Benim tek isteğim ve arzum farklılığımız zenginliğimiz olsun. Farklılığımız ayrışmamızın değil kültür zenginliğimizin bir göstergesi olsun” dedi.
Ilısu Barajı kapsamında yollar yapılıyor
Ilısu Barajı kapsamında yollar yapılıyor
Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su işleri (DSİ9 Genel Müdürlüğü Ilısu Barajı kapsamında Diyarbakır-Batman-Siirt-Şırnak sınırları içerisinde toplamda 237 km çift satıh kaplamalı yol yapıyor.
KGD´den Vergi Dairesi müdürüne ziyaret.
KGD´den Vergi Dairesi müdürüne ziyaret.
Kızıltepe Gazeteciler Derneği yöneticileri geçtiğimiz günlerde göreve başlayan Kızıltepe vergi dairesi müdürü Şükrü ibrahimoğlu´na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
KGD´den Kaymakam Çam´a ziyaret
KGD´den Kaymakam Çam´a ziyaret
Kızıltepe Gazeteciler Derneği (KGD) Başkanı Faraç Çobanoğlu ve yönetim kurulu üyeleri Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam´ı makamında ziyaret etti.
Dicle Elektrik´ten Kızıltepe Belediyesine cevap: İzinsiz kazı yapmadık
Dicle Elektrik´ten Kızıltepe Belediyesine cevap: İzinsiz kazı yapmadık
Dicle Elektrik, Kızıltepe Belediyesi tarafından yapılan "DEDAŞ´ın ´İzinsiz Kazı´ Çalışmasına İlişkin Belediyemizin Duyurusu" başlıklı açıklamaya karşılık bir açıklama yaptı: "Yasa ve yönetmeliklere uygun hareket ediyoruz. Şirketimiz herhangi bir yerde izinsiz kazı yapmamaktadır" denildi.
Kızıltepe Belediyesi´nden yüklenici firmaya elektrik kazı çalışması uyarısı
Kızıltepe Belediyesi´nden yüklenici firmaya elektrik kazı çalışması uyarısı
Kızıltepe Belediyesi elektrik hatlarının yer altına alınması için yüklenici firma tarafından alınan kazı ruhsatının süresinin sona erdiğini duyurdu. Belediye ayrıca yapılan çalışmalar sunu bozulan caddelerin eski haline getirilmediğini ileri sürdü.
Artuklu Elmabahçe Mahallesinde sokağa çıkma yasağı
Artuklu Elmabahçe Mahallesinde sokağa çıkma yasağı
Mardin Valiliği, tarafından Artuklu kırsalında bulunan Elmabahçe Mahallesi´de Saat 14:30 itibarıyla sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Semt pazarında ürün bolluğu fiyatlara yansıdı
Semt pazarında ürün bolluğu fiyatlara yansıdı
Kızıltepe ilçesinde kurulan semt pazarlarında ürün bolluğu yaşanılıyor. Durum böyle olunca kışın cep yakan ürünlerin fiyatı neredeyse yüzde yüz düştü. Vatandaşlar kışın tüketmek için sebzelerden bol bol alıp derin dondurucuya koyuyor.
KTO ve MAÜ ortak araştırması
KTO ve MAÜ ortak araştırması
TOBB/TEPAV tarafından 2014 yılından itibaren yürütülen “81 İle 81 Akademik Danışman” Projesi kapsamında Mardin´de Odaların/Borsaların kurumsal kapasitelerini artırmaya ve bölgesel kalkınmaya katkı seviyelerini yükseltmeye yönelik çalışmalara devam ediliyor.
Kaymakam Çam, çiçek  yerine öğrencilere bağış istedi
Kaymakam Çam, çiçek yerine öğrencilere bağış istedi
Kaymakam Çam, çiçek yerine öğrencilere bağış istedi
Gökçe Mahallesinde asfalt çalışmaları başladı
Gökçe Mahallesinde asfalt çalışmaları başladı
Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, “İlçemizin tüm mahallelerinde sorunlara karşı duyarlıyız” dedi.
Vali Yaman´ın 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlama mesajı
Vali Yaman´ın 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlama mesajı
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.
Kırsal mahallelerde asfalt çalışması başlıyor
Kırsal mahallelerde asfalt çalışması başlıyor
Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, “İlçe merkezi gibi kırsal mahallelerimizde de yol çalışmaları hız kazanacak” dedi.
Vali Yaman: Kızıltepe´de 13 kilometre sıcak asfalt çalışması yapıyoruz
Vali Yaman: Kızıltepe´de 13 kilometre sıcak asfalt çalışması yapıyoruz
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Kızıltepe ilçesi Eski Hastane Caddesinde devam eden asfaltlama çalışmalarını denetleyerek son durum hakkında bilgi aldı. Yaman, “13 kilometre sıcak asfalt çalışması yapıyoruz. Üç büyük caddemizde çalışmalarımızı bitirdikten sonra diğer çalışmalara bakacağız.” dedi.
Yer altı çöp konteynırları montajları devam ediyor
Yer altı çöp konteynırları montajları devam ediyor
Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı,“Temiz bir ilçe için çalışmalarımız sürecek.” dedi.
Ekonomik krizden sonra hırsızlar da fabrikaları vurdu
Ekonomik krizden sonra hırsızlar da fabrikaları vurdu
Mardin Organize Sanayi Bölgesinde bulunan ve ekonomik kriz yüzünden kapanan fabrikalar şimdi de hırsızların hedefi haline geldi.
Diyarbakır´da silahlı kavga: 6 ölü, 14 yaralı
Diyarbakır´da silahlı kavga: 6 ölü, 14 yaralı
Diyarbakır´ın Silvan ilçesinde çıkan silahlı kavgada 6 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı.
Orhan Miroğlu´ndan teşekkür mesajı
Orhan Miroğlu´ndan teşekkür mesajı
25. ve 26. Dönem AK Parti Mardin Milletvekili, AK Parti MKYK Üyesi- Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Orhan Miroğlu, babasının vefatı sebebiyle kendisini yanlız bırakmayanlar için bir teşekkür mesajı yaynladı.