Kızıltepeli çiftçi Ramazan Bayramı’nda da tarlada

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde çiftçiyi ne bayram durdurdu ne de sokağa çıkma kısıtlaması. Tarım işçiler tarlada çalışmaya devam etti.


Kızıltepe Yeniköy’de 4 dönüm tarla üzerinde salatalık eken Vahit Kurşun ürünü tarlada kalmasın diye çocuklarıyla birlikte seranın yolunu tuttu. Kurşun, ailesi kısıtlamadan muaf oldukları için Ramazan Bayramı’nda da tarlada salatalık topladı.

Ürününü sattığı zaman bayram ettiğini ifade eden Vahit Kurşun, “Salatalıklarım güzelce satıldığı zaman o benim için bayramdır. Bütün Müslümanların bayramını kutluyorum. Kürt, Türk, Arap herkesin bayramını kutluyorum.” dedi.

 

Kurşun, ürettikleri salatalığı Mardin ve çevre illere gönderdiklerini dile getirerek, kaliteli ürün için gece gündüz çalıştıklarını belirtti.

Gübresi, bakımı, sulaması ile tarımsal üretimin zahmet isteyen bir iş olduğuna işaret eden Kurşun, “Ürününü sattığı zaman bayram ettiğini ifade eden Vahit Kurşun, “Salatalıklarım güzelce satıldığı zaman o benim için bayramdır. Bütün Müslümanların bayramını kutluyorum. Kürt, Türk, Arap herkesin bayramını kutluyorum.”

Tarlada çapa yapan Güler Esen ise çocukları için virüse rağmen bayramda da çalıştıklarını aktardı.

Esen, “Normalde bayramda çalışmak istemeyiz, ama çalışmak zorundayız. İmkânımız yok, düşük yevmiye ile çalışıyoruz. Ona rağmen iş olsun da ama çoğu zaman iş de yok.” dedi.

Sevim Kırga

Tarlada çapa yapan Sevim Kırga da herkesin Ramazan Bayramı’nı tebrik ederek, şunları söyledi:

“Sonbahara kadar tarlada çalışacağız, buna mecburuz. Salgın nedeniyle zaten her yer kapalı. Çalışmazsak çocuklarım aç kalır. Sabahtan akşama kadar güneşin altında çalışıyoruz, çok zor ama çalışmaktan başka bir çaremiz yok

Yaşam 13.05.2021 13:34:00 0