Konut satışı artışında Mardin İstanbul´u 20´ye katladı!
FuzulEv´in “Gayrimenkulün 10 Yılı” araştırması, Türkiye´de son 10 yılda konut satışlarını en çok artıran şehirleri ortaya koydu. Buna göre 2008-2018 yılları arasında Türkiye´de konut satışları yüzde 2.919 ile en çok Mardin´de arttı.
Tarih: 22.11.2019 11:55:22 / 221okunma / 0yorum

FuzulEv´in “Gayrimenkulün 10 Yılı” araştırması, Türkiye´de son 10 yılda konut satışlarını en çok artıran şehirleri ortaya koydu. Buna göre 2008-2018 yılları arasında Türkiye´de konut satışları yüzde 2.919 ile en çok Mardin´de arttı. Mardin´i, yüzde 2.753 ile Muğla ve yüzde 1.694 ile Muş izledi. Türkiye´nin büyük şehirleri İstanbul, Ankara ve İzmir´in listenin son sıralarında yer aldığını söyleyen FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, “Bu tablo, özellikle son 10 yılda Anadolu´da yaşanan ‘konut devrimi´ni ortaya koyuyor” dedi.


Türk gayrimenkul sektörünün son 10 yılda yaşadığı başarı hikayesini rakamlar da ortaya koydu. FuzulEv tarafından, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri kullanılarak gerçekleştirilen “Gayrimenkulün 10 Yılı” araştırmasına göre, 2008 yılında Türkiye genelindeki 81 ilde 427 bin 105 seviyesinde olan toplam konut satışı, 2018 yılında 1 milyon 375 bin 398 adet olarak gerçekleşti.

 

TÜRKİYE DÜNYANIN LİDER ÜLKELERİ ARASINDA

2008 ve 2018 yılları arasındaki 10 yılda konut satışlarının yüzde 222 arttığını söyleyen FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, Türkiye´nin konut satışı artışında dünyanın lider ülkeleri arasında yer aldığını söyledi. TÜİK verilerini kullanarak gerçekleştirdikleri araştırmayla, son 10 yılda Türkiye´de konut satışlarını en fazla artıran şehirleri de ortaya koyduklarını ifade eden Eyüp Akbal, araştırmayla ilgili detayları paylaştı. Akbal, Kocaeli´de 2008 yılına ait verilerin olmaması nedeniyle, araştırmaya 80 ilin dahil edildiğini ifade etti.

 

MARDİN, MUĞLA VE MUŞ ZİRVEDE

“Gayrimenkulün 10 Yılı” araştırmasına göre, son 10 yılda konut satışlarını en çok artıran şehrin Mardin olduğunu dile getiren Eyüp Akbal, “2008 yılında Mardin´de satılan konut sayısı sadece 285 iken bu rakam 2018 yılında 8 bin 603´e ulaştı. Yani 10 yıldaki yükseliş yüzde 2.919. Diğer bir deyişle Türkiye ortalamasının yaklaşık 13 katı. Araştırmada Mardin´i takip eden şehirler sırasıyla yüzde 2.753 ile Muğla ve yüzde 1.694 ile Muş. İlk 10´da yer alan diğer şehirler ise Tekirdağ, Kırklareli, Balıkesir, Yalova, Bitlis, Aydın ve Bilecik olarak sıralandı.”

 

MEGA PROJELER İLK 10´U ŞEKİLLENDİRDİ

Türkiye´nin 2008 yılından bu yana imza attığı önemli projelerin de bu konut satışlarında önemli pay sahibi olduğunu söyleyen Eyüp Akbal, “Gerek ekonomik büyüme gerekse alım gücünün özellikle Doğu illerinde ciddi artış göstermesi sonrasında, Mardin, Muş, Bitlis gibi illerdeki konut satışlarını da önemli ölçüde desteklemiş durumda. Bunun yanı sıra son dönemde Marmara Bölgesi ve çevresini kapsayan mega projelerin de listenin şekillenmesinde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle köprü, otoyol ve hızlı tren yatırımlarının devreye girmesi, Balıkesir, Yalova ve Bilecik gibi şehirleri de son yıllarda yatırımcılar için cazibe merkezi haline getirmiş durumda.

 

BÜYÜK ŞEHİRLER ARTIŞTA SON SIRALARDA

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin sayısal anlamda gayrimenkul istatistiklerini sırtlamasına rağmen, artış oranlarında listenin son sıralarında yer aldığını ifade eden Eyüp Akbal şöyle devam etti: “Son 10 yılda konut satışlarının en yavaş arttığı şehir Ankara olarak göze çarpıyor. Baktığımızda söz konusu dönemde yükseliş sadece yüzde 51 seviyesinde. Onu Çorum ve Malatya takip ediyor. Türkiye´de konut satışlarının sayısal olarak en yoğun olduğu şehir olan İstanbul ise listede sondan altıncı sırada. İstanbul´da 2008 yılında 103 bin seviyesinde olan satışlar yüzde 126 yükselişle 2018 yılında 234 bine ulaşmış. Listenin birinci sırasındaki Mardin ile İstanbul karşılaştırıldığında Mardin´in konut satışı artışında İstanbul´un 20´ye katladığını söylemek mümkün.”

 

ANADOLU´DAKİ KONUT DEVRİMİ´NİN GÖSTERGESİ

Söz konusu araştırmanın Anadolu´daki gayrimenkul potansiyelini ortaya koyduğunu da ifade eden Eyüp Akbal, “Bu tablo, özellikle son 10 yılda Anadolu´da yaşanan ‘konut devrimi´ni ortaya koyuyor. FuzulEv olarak Anadolu´da gayrimenkule olan ilginin gelecek yıllarda da artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Bugüne kadar on binlerce kişiyi ev sahibi olma hayaline kavuşturduk. Bundan sonra da ülke genelinde dar ve orta gelirli vatandaşların ev sahibi olmalarına yardımcı olmaya devam edeceğiz” dedi. KAYNAK: fuzul evim


Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Artuklu Üniversitesi ‘şehre dokonun üniversite´ olacak
Artuklu Üniversitesi ‘şehre dokonun üniversite´ olacak
Mardin Artuklu Üniversitesi yönetiminin “Şehre Dokunan Üniversite Olmak” ideali çerçevesinde birçok alanda başlattığı çalışmalar hızla hayata geçiyor.
Mardin´in turizmine Artuklu Üniversitesi öğrencileri can verecek
Mardin´in turizmine Artuklu Üniversitesi öğrencileri can verecek
Mardin Artuklu Üniversitesi, (MAÜ) PTT Genel Müdürlüğünden kiralanarak Uygulama Oteli ve Sosyal Tesis olarak kullanılan Şahtana Konağı´nı Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesine devretti. Böylece tarihi konağı üniversite öğrencileri işleterek kente gelen turistleri ağırlayacak.
Tarihi Mardin siste kayboldu
Tarihi Mardin siste kayboldu
Mardin´de tarihi binalar adeta siste kayboldular. Görüş mesafesinin 10 metrenin altına düştü. Sürücüler zor anlar yaşadı.
Travel Turkey´de Artuklu standı ilgi gördü
Travel Turkey´de Artuklu standı ilgi gördü
Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, ilçeyi her platformda tanıttıklarını bu sayede gelecek ziyaretçi sayısının artması için çaba verdiklerini söyledi.
´´2. Geleneksel Muhtar Eşleri Buluşması´´ etkinliği düzenlendi
´´2. Geleneksel Muhtar Eşleri Buluşması´´ etkinliği düzenlendi
Mardin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Gönül Elçilerinin himayelerinde şehir genelinde görev yapan muhtar eşleri ile kadın muhtarları katılımlarıyla “2. Geleneksel Muhtar Eşleri Buluşması” etkinliği düzenlendi.
Güneydoğu´nun fidanları Mardin´den
Güneydoğu´nun fidanları Mardin´den
Mardin Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Fidanlık Şefliğinde 2019´da üretilen 1 buçuk milyon fidan Güneydoğu Anadolu´nun birçok kentine gönderiliyor. Şeflik bin 306 dönüm arazide hizmet veriyor.
Tezdönen kardeşleri öldüren zanlı tutuklandı
Tezdönen kardeşleri öldüren zanlı tutuklandı
Kızıltepe ilçesinde, Mustafa Tezdönen ile kardeşi Emin Tezdönen´i tabancayla öldüren İbrahim Y. polisin operasyonuyla yakalanıp, tutuklandı.
Basın İlan Kurumu gazetecilerle istişare toplantısı yaptı
Basın İlan Kurumu gazetecilerle istişare toplantısı yaptı
Basın İlan Kurumu (BİK) Diyarbakır´da, yerel basın temsilcilerinin katılımı ile “Güneydoğu Anadolu Bölgesi Çevrimiçi Gazetecilik İstişare ve Değerlendirme Toplantısı” düzenledi.
Öğrenciler Bilim Konferansına yoğun ilgi gösterdi
Öğrenciler Bilim Konferansına yoğun ilgi gösterdi
Mardin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Artuklu Üniversitesi´nin katkılarıyla, “Derin Uzayda Bilim Konferansı” düzenlendi.
3. Aralıksız Kültür, Sanat, Edebiyat Günleri Başlıyor
3. Aralıksız Kültür, Sanat, Edebiyat Günleri Başlıyor
Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi´nin düzenleyeceği 3. Aralıksız Kültür, Sanat, Edebiyat Günleri, ‘4 Aralık Çarşamba´ günü başlıyor.
Palamut ve Mazı Meşesi ekimi devam ediyor
Palamut ve Mazı Meşesi ekimi devam ediyor
Mardin Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılı sonuna kadar hedeflediği 100 bin tohumun toprakla buluşturulması çalışmaları devam ediyor.
Karar Tiyatro Oyununa Yoğun İlgi
Karar Tiyatro Oyununa Yoğun İlgi
Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi´nin destekleriyle düzenlenen “Karar” tiyatro oyununa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
MAÜ´den Kültür ve Turizm Çalıştayı
MAÜ´den Kültür ve Turizm Çalıştayı
Mardin´de turizmin hedeflerinin belirlenmesine yönelik, kentin marka değerini yükseltmek, turizmin sorunlarını belirlemek ve bu sorunların çözüm yollarıgeliştirmek amacıyla, Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi, DİKA´nın katkı ve destekleri ile “Mardin Kültür ve Turizm Çalıştayı” düzenledi.
Artuklu Üniversitesinden turizm işletmecilerine eğitim
Artuklu Üniversitesinden turizm işletmecilerine eğitim
Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğretim üyeleri tarafından ildeki turizm işletmelerine konaklama yönetimi eğitim verildi.
Başkan Demirkaya´dan Öğretmenler Günü mesajı
Başkan Demirkaya´dan Öğretmenler Günü mesajı
Mardin Sigorta Acenteleri Derneği (MARSİAD) Başkanı Mehmet Ziya Demirkaya, 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajında, “Eğitim hayatımız boyunca bizlere yol gösteren hep yanımızda olan, ülkemizin geleceğini inşa eden tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun" dedi.
Bir Dünya Kadın Hatıra Ormanı oluşturuldu
Bir Dünya Kadın Hatıra Ormanı oluşturuldu
Mardin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından kadına yönelik şiddet ile mücadele haftası kapsamında Bir Dünya Kadın Hatıra Ormanı oluşturuldu.
Elektrik hattı çalışmasında su borusunu patlattılar
Elektrik hattı çalışmasında su borusunu patlattılar
Kızıltepe ilçe merkezinde süren yer altı çalışmalarında Elektrik şirketinin yaptığı kazı çalışmasında patlayan su borusu bir havuz fıskiyesini andırırken cadde göle döndü.
Yakup Sarı onuruna veda yemeği
Yakup Sarı onuruna veda yemeği
Yeni görevinden dolayı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden ayrılan Yakup Sarı onuruna veda yemeği düzenlendi
Kızıltepe de Silahlı Kavga 2 kişi Öldü
Kızıltepe de Silahlı Kavga 2 kişi Öldü
olayla ilgili gelişmeler birazdan sitemizde olacak
Bedirhan Dinler güven tazaledi
Bedirhan Dinler güven tazaledi
Kızıltepe Ziraat Oodası Başkanı Bedirhan Dinler, başka adayın yine olmadığı seçimde güven tazeledi.
Kabala Mahalle Konağı için ihale aşamasına geçildi
Kabala Mahalle Konağı için ihale aşamasına geçildi
Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı Kabala Mahallesinde mahalle konağı projesini hayata geçireceklerini ifade ederken, “Yakın zamanda ihalesini yapacağımız ve başlamayı planladığımız çalışma ile mahalle halkımızın bir isteğini daha yerine getirmiş olacağız” dedi.
MTDF Yönetimi Mardin İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya´yı ziyaret etti.
MTDF Yönetimi Mardin İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya´yı ziyaret etti.
Mardin Toplumsal Dayanışma Federasyonu (MTDF) Genel Başkanı Mehmet Şerif Öter ve yönetim kurulu üyeleri Mardin İl emniyet müdürü Hakan Çetinkaya´ya hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Çaykur´dan Mardin çıkartması
Çaykur´dan Mardin çıkartması
Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, Mardin Çaykur Rizespor Taraftarlar Derneğini ziyaret etti.
Kaymakam Çam buğday ekimine katıldı
Kaymakam Çam buğday ekimine katıldı
Mardinli çiftçiler, yaklaşan kış mevsimi öncesi buğday tohumlarını dualarla toprakla buluşturuyorlar.