Mardin Artuklu Üniversitesi, AİHM Başkanı İle STK Temsilcilerini Bir Araya Getirdi
Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından organize edilen ‘İnsan Hakları Söyleşileri´nin ilk serisine; Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Robert Spano ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye hakimi Doç. Dr. Saadet Yüksel konuk edilerek,
Tarih: 7.9.2020 10:09:17 / 3324okunma / 0yorum

Mardin´de bulunan ve insan haklarının evrensel düzeyde geliştirilmesinde büyük rolü olan otuzdan fazla Sivil Toplum Kuruluşu ile buluşturuldu.


Ebruli kültür yapısı ile bütün farklılıklara rağmen tüm dünyaya örnek olan birlikte yaşama kültürünün en güzide örneğinin yaşandığı Mardin´de böylesi bir söyleşi programının düzenlenmesi sivil toplum kuruluşları ve katılımcılar tarafından son derece anlamlı bulunduğu ve bunun memnuniyet verici olduğu bildirildi.

Programın düzenlenmesinde emeği geçen Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar´ın karantinada olmasından dolayı söyleşiye katılamadığını belirterek açılış konuşmalarına başlayan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vahap Özpolat,
“Ülkemizde toplumsal düzen genellikle şefkat, merhamet, muhabbet, vefa, sadakat, dostluk, cömertlik gibi değerlere dayandırılmıştır. Bunlar bizim “kadim” ve önemli değerlerimizdir. Ancak bir de bunlar kadar önemli olan farklıklara saygı, hukukun üstünlüğü, çok kültürlülük, eşitlik, adalet, ötekini kapsama, ayrımcılıkla mücadele, diyalog ve hoşgörü gibi “kayıp” değerlerimiz var. Günümüz ülke ve dünya sorunları açısından bakıldığında, “kadim” değerlerimiz ile “kayıp” değerlerimizin sentezinden beslenen bir neslin, 21.yy´da insanlığa büyük müjdeler taşıyacağına inanıyorum.” dedi.
Asur, Bizans, Artuklu ve Osmanlı gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve kadim bir kültürü, köklü bir mirası günümüze taşıyan Mezopotamya´nın önemli kavşak noktalarından biri olan Mardin´de, böylesine anlamlı bir organizasyonun gerçekleştirilmesinin memnuniyet verici olduğunu ifade ederek konuşmalarına başlayan Mardin Valisi Mahmut Demirtaş,
“Dört mevsim, yedi iklimin yaşandığı bu coğrafya insana, insan hak ve özgürlüklerine bakış açısının da her daim ön planda tutulduğu bir merkez olarak hâlâ varlığını sürdürmektedir. İnsanı merkeze alan bu medeniyet anlayışı, bugün modern dünyanın hak ve özgürlükler paydasında da ilk ve en öncelikli husus olarak karşımızda durmaktadır. Devletimizin insan hak ve özgürlükleri noktasında gerçekleştirdiği iç hukuk düzenlemelerinin uluslararası hukuk normlarıyla uyuşması, gösterilen hassasiyetin en önemli göstergesidir.” dedi.
Hak ve hukuk mefhumlarının doğal olarak büyüyüp geliştiği, farklı kültürlerin, dillerin, dinlerin ve ırkların birbiriyle meczolduğu ve daha da önemlisi birbirleriyle tolerans ve biraradalık içinde yaşayageldiği kadim şehir Mardin´de bulunmanın memnuniyet verici olduğunu belirterek konuşmalarına başlayan Avrupa İnsan Hakları Türkiye hakimi Doç. Dr. Saadet Yüksel, İnsan haklarının oluşumu ve gelişimini Mardin´in kültürünün oluşumuna oldukça benzettiğini ifade ederek konuşmalarına şöyle devam etti.
“İnsan Hakları, insanlık ailesinin birbirinden pek çok bakımdan farklılık arz eden üyelerinin üzerinde ittifak ettikleri bir ortak paydaya tekabül eder.Payda ortaktır ama paydanın paydaşları birbirlerinden çok farklıdır, farklı lisanlar konuşurlar, farklı yemekler yerler, farklı şarkıları, farklı türküleri vardır. Ama ana payda olan hak, hukuk ve adalet mefhumları üzerinde ortaklaşırlar tıpkı farklı kültürlere sahip insanların tolerans ve bir arada yaşama hususlarında üzerinde ittifak ettikleri Mardin Kültürü gibi..” şeklinde konuştu.
AİHM´de adalet ve toleransın en önemli temsilcilerinden olan Yargıç Robert Spano, AİHM Başkanı olduktan sonra Güneydoğu Anadolu bölgesine ilk kez resmi bir ziyaret gerçekleştirdiğini belirterek, böylesi ilham verici bir şehre gelmesine vesile olan Mardin Artuklu Üniversitesine minnettar olduklarını ifade etti.
Tarihi açıdan açık hava müzesi özelliği gösteren Mardin´den çok etkilendiğini ve benzersiz bir tecrübe edindiğini aktaran Spano,
“Mardin´de bulunduğum süre içerisinde görmüş olduğum kiliseler, camiler ve medreselerin bir arada bulunması çok etkileyici. Bu kadim şehir farklı kültürleri ve dinleri bir potada eritmeyi başarmış. Tıpkı bugün benim konuşmamın konusunu oluşturan; çoğulculuk, düşünce, vicdan ve din özgürlüğü gibi. Düşünce, vicdan ve din özgürlüğü Avrupa Sözleşmesinin 9. Maddesinde yer alan önemli bir maddedir ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 24. Maddesinde de güçlü bir biçimde yer almaktadır.” dedi.
Demokratik toplumların temelini oluşturan kavramların kişilerin kimlik edinmesinde önemli bir rolü olduğunu belirten Spano,
Avrupa sözleşmesinde yer alan mühim bir maddenin Mardin´de örnek bir şekilde uygulanıyor olmasının ve bu programın Mardin´de gerçekleştirilmesinin yüklediği anlama dikkat çekerek; çok kültürlülük, tolerans, hoşgörü ve açık fikirlilik kavramlarının burada hayata geçirilmiş olmasının güzel bir detay olduğunu vurguladı.
Program, katılımcılara plaket takdim edilmesinin ardından son buldu.

 

 

 

 

 

 


Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Başkan Öter: İnsanlığın son kalesi aile tahrip ediliyor acilen önlem alınmalı!
Başkan Öter: İnsanlığın son kalesi aile tahrip ediliyor acilen önlem alınmalı!
Türkiye aile meclisi Mardin İl Başkanı Mehmet Şerif Öter, “İnsanlığın son kalesi olan Aile bazı yasalar ve sözleşmelerle tahrip edilmeye doğru gidiyor.” dedi.
Milletvekili Cengiz Demirkaya´dan Başkan Aydoğan´a ziyaret
Milletvekili Cengiz Demirkaya´dan Başkan Aydoğan´a ziyaret
AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya Barış Aktivisti Cemil Aydoğan´ı evinde ziyaret etti.
Başkan Mehmet Nas: Büyük devlet olma vizyonu en başta yerelde başlar
Başkan Mehmet Nas: Büyük devlet olma vizyonu en başta yerelde başlar
Midyat´ta kurulan Muhtarlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği düzenlenen törenle hizmet bürosunun açılışı yapılarak hizmet faaliyetlerine başladı.
DEVA Partisi Mardin´deki ilk kongresini Mazıdağı´nda yaptı
DEVA Partisi Mardin´deki ilk kongresini Mazıdağı´nda yaptı
DEVA Partisi ilçelerde gerçekleştireceği 1. Olağan Kongresinin ilkini Mazıdağı´nda gerçekleştirdi. Kongrede Kurucu İlçe Başkanı Zeynel Abidin Aydın yeniden başkan seçildi.
Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Savur´da incelemelerde bulundu
Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Savur´da incelemelerde bulundu
İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, incelemelerde bulunmak üzere Savur ilçesini ziyaret etti.
Faruk Kılıç: Kongrelerimizi tedbirler kapsamında coşkuyla kutluyoruz
Faruk Kılıç: Kongrelerimizi tedbirler kapsamında coşkuyla kutluyoruz
AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç gerçekleştirilen Dargeçit, Midyat ve Kızıltepe kongrelerinin ardından yaptığı durum değerlendirmesinde, “Kongrelerimiz pandemi süreci dolayısıyla iki defa ertelenmesine rağmen delegelerimizin, teşkilatlarımızın ve vatandaşlarımızın yoğun katılımlarıyla gerçekleştirdik.” dedi.
Kızıltepe AK Parti Bülent Şahin güven tazeledi
Kızıltepe AK Parti Bülent Şahin güven tazeledi
AK Parti Kızıltepe 7.Olağan Kongresi yapıldı. Kongrede Bülent Şahin yine ilçe başkanı oldu.
HÜDA PAR Nusaybin İlçe Başkanlığından Kaymakam Temizkan´a ziyaret
HÜDA PAR Nusaybin İlçe Başkanlığından Kaymakam Temizkan´a ziyaret
HÜDA PAR Nusaybin İlçe Başkanlığı, göreve başlayan Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Emrullah Temizkan´a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
DEVA Partisi İl Başkanı Aydoğan´dan Ortaköy açıklaması
DEVA Partisi İl Başkanı Aydoğan´dan Ortaköy açıklaması
Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Mardin Kurucu İl Başkanı Av. Mesut Aydoğan, “Seçim döneminde hatırlanan, sonrasında her türlü hakaretlere maruz kalan pek kıymetli hemşerilerim yalnız değillerdir.” dedi.
 Milletvekili Cengiz Demirkaya´dan başsağlığı mesajı
Milletvekili Cengiz Demirkaya´dan başsağlığı mesajı
AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya Midyat´ta meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitiren 7 vatandaş için başsağlığı mesajı paylaştı.
Midyat DEVA Partisi ilçe binası açıldı
Midyat DEVA Partisi ilçe binası açıldı
DEVA Partisi Midyat İlçe Başkanı Avukat Beşir Romioğlu hizmete giren parti binasında önemli açıklamalarda bulundu.
VEFAT VE TAZİYE TEŞEKKÜRÜ
VEFAT VE TAZİYE TEŞEKKÜRÜ
VEFAT VE TAZİYE TEŞEKKÜRÜ
DEVA Partisi´nde ilçe başkanlarına yetki belgeleri verildi
DEVA Partisi´nde ilçe başkanlarına yetki belgeleri verildi
Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Mardin İl Binasında atanan Midyat, Mazıdağı, Ömerli ve Dargeçit ilçe başkanlarına yetki belgeleri verildi
Mardin Milletvekili Demirkaya, Kadın Kolları Yönetimi ile bir araya geldi
Mardin Milletvekili Demirkaya, Kadın Kolları Yönetimi ile bir araya geldi
Tarihi Zinciriye Medresesinde AK Parti Mardin İl Kadın Kolları tarafından düzenlenen toplantıya; AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Esengül Aydın Sancar ve il kadın kolları yöneticileri katıldı.
Milletvekili Demirkaya´dan  30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı
Milletvekili Demirkaya´dan 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı
AK Parti Mardin Milletvekili ve İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Üyesi Cengiz Demirkaya, “30 Ağustos Zafer Bayramı” nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Başkan Aydoğan: Biz geldik ‘Deva´ olacağız
Başkan Aydoğan: Biz geldik ‘Deva´ olacağız
DEVA Partisi Mardin İl Başkanı Mesut Aydoğan, il başknalığı binalarını açtıklarını duyurdu. Aydoğan, “Demokrasi hasreti çeken, binbir sıkıntı İle tek başına mücadele eden, umutla Deva bekleyen tüm halklarımız; Biz geldik “Deva”olacağız.” dedi.
Cengiz Demirkaya: Mardin´e 99 pratisyen ve 21 uzman doktor atanacak
Cengiz Demirkaya: Mardin´e 99 pratisyen ve 21 uzman doktor atanacak
AK Parti Mardin Milletvekili Cengiz Demirkaya, Mardin´e 99 pratisyen ve 21 uzman doktor ataması yapılacağının müjdesini verdi.
AK Parti Mardin Teşkilatı´ndan Dargeçit´e Çıkarma
AK Parti Mardin Teşkilatı´ndan Dargeçit´e Çıkarma
AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç bazı program ve temaslar kapsamında Dargeçit İlçesi´ni ziyaret etti.
Ak Parti Mardin Teşkilatı Çalışmalarına Hız Verdi
Ak Parti Mardin Teşkilatı Çalışmalarına Hız Verdi
AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç bazı program ve temaslar kapsamında Mazıdağı ve Derik ilçelerini ziyaret etti.
DEVA Partisi Mardin İl Binasında çalışma bitme noktasına geldi
DEVA Partisi Mardin İl Binasında çalışma bitme noktasına geldi
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Mardin İl Binasında sona doğru geliniyor. 3 kattan oluşan 650 metre karelik binanın bakım çalışmalarıyla birebir ilgilenen DEVA Partisi Mardin İl Başkanı Mesut Aydoğan, “Halkımızın kolayca ulaşabileceği bir konumda binamızı seçtik. Herkesin rahatlıkla derdini anlatacağı bir mekan olacak.” dedi.
AK Partiden MTDF Ve hububat merkezine çıkartma
AK Partiden MTDF Ve hububat merkezine çıkartma
AK Parti Mardin İl Başkanı Faruk Kılıç, Kızıltepe İlçe Başkanı Bülent Şahin, AK. Parti İl siyasi ve hukuk işleri başkanı, başkan vekili Vahap Alma, İl teşkilat başkanı Önder Duyan, İl sivil toplum ve halkla ilişkiler başkanı Nezir Yıldız, İl gençlik kolları başkanı Ahmet Özkan ve beraberinde bir heyetle Kızıltepe hububat ticaret merkezi ve Mardin toplumsal dayanışma federasyonu (MTDF)´Ye bir ziyaret gerçekleştirdiler.
Cumhurbaşkanı 81 ili temsilen AK Parti Mardin Gençlik Kolları Başkanıyla görüştü
Cumhurbaşkanı 81 ili temsilen AK Parti Mardin Gençlik Kolları Başkanıyla görüştü
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı dolayısıyla AK Parti Genel Merkezince videokonferans aracılığıyla düzenlenen ve 81 ilin parti teşkilatıyla bayramlaşma programında bir konuşma yaptı. Erdoğan, Gençlik Kollarını temsilen Mardin Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Özkan ile konuştu.
DEVA Partisi Mardin´de 4 ilçe başkanını açıkladı
DEVA Partisi Mardin´de 4 ilçe başkanını açıkladı
Ali Babacan´ın kurucusu olduğu DEVA Partisi Mardin İl Başkanı Mesut Aydoğan´ın ardından ilçe başkanları da tek tek belli olmaya başladı.
Aydoğan: Basın mensuplarının Bayramını kutladı
Aydoğan: Basın mensuplarının Bayramını kutladı
Deva Partisi kurucu il başkanı Mesut Aydoğan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın bayramı nedeniyle basın menruplarının Gazeteciler ve Basın Bayramını kutladı.
DOLAR
5.6007
EURO
6.3090
ALTIN
0
BIST
0