Mardin´de hayvan hastanesi açıldı
Mardin Büyükşehri Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi bünyesinde kurulan Hayvan Hastanesi´nin açılışı gerçekleştirildi.
Tarih: 13.3.2019 11:49:28 / 74okunma / 0yorum

HABER MERKEZİ

Mardin Büyükşehri Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi bünyesinde kurulan Hayvan Hastanesi´nin açılışı gerçekleştirildi. Hayvanların birçok konuda ameliyatına imkan veren ve son teknoloji aletler ile donatılan hastanenin açılışına Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman´ın yanı sıra, daire başkanları personeller ve vatandaşlar katıldı. Açılışta Yetenek Sizsiniz Yarışması´nda köpeğiyle başarılı bir performans sergileyerek Türkiye´nin dikkatini çeken hayvan gönüllüsü Veteriner Tarkan Özvardar da bulunarak küçük bir gösteri yaptı.

Hayvan sevgisini aşıladık

Hayvan Hastanesi açılış töreninde bir konuşma yapan Vali/Büyükşehir Belediye Başkan  Vekili Mustafa Yaman, “Büyükşehir Belediyemiz birçok çalışmada olduğu gibi hayvanlar konusunda da Türkiye´ye örnek oluyor.” dedi.

Yaman, “Bu tesisi açarken bu bölgede bazı anlayışların da önüne geçtik. Vatandaşlarımız çağrı merkezlerimizi aradıklarında ‘koşun gelin hayvanları toplayın´ diyorlardı. Ama bu anlayışı yaptığımız çalışmalar ile bitirdik. Bizler inancımız ve adetlerimiz gereği beraber yaşadığımız ve bizlerin yükünü taşıyan hayvanları sevmemiz gerekiyordu. Fakat hiç bunun uygulamasını yapmamıştık. Şimdi bu durumu gerçekten ifade ettiğim cümledeki gibi bir duruma getirdik. İnanıyorum ki İlimizde canlı sevgisi hayvan sevisi ve tabiat sevgisi devam edecek. Bizim burada çok güzel bir ekibimiz var. Biz bu ekiple başarıdan başarıya koşuyoruz. Merkezimiz okullarımızdan gelen öğrencileri de ağırlıyor miniklere hayvan sevgisi aşılıyor.” diye konuştu.

Başarılı çalışmalar

Merkezin çalışmalarından da bahseden Yaman, “Biz burada hayvanlarımıza bakıyor ve tedavi ediyoruz. Burada tedavi edemiyorsak, uçakla büyükşehirlere yolluyoruz. Daha sonra ise sahiplendiriyoruz. Yurt dışına bile hayvan göndererek sahiplendiriyoruz. Bütün çalışmalarımızı ise hastanelerde yer alan teknolojileri burada barındırarak sağlıyoruz. Bu başarının ne denli gerçekleştiğinin bir göstergesidir. Bizler bu başarıyı katlayarak sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Sürgün yerinden modern merkeze

Hayvan Rehabilitasyon Merkezi´nin geçirdiği aşamaları anlatan Sağlık İşleri Daire Başkanı Saffet Yavuz ise , “İçinde bulunduğumuz bu alanda geçmiş belediyenin resmen sürgüne gönderdiği veteriner ve birkaç hayvan bakıcı bir stetoskop ve bir ateş ölçer haricinde bir şey yoktu.  Hatta elektrik su bile yoktu. Sayın Valimiz ve Başkanımız destekleriyle 1 200 metre kanal kazmak suretiyle sorunları çözdük. Daha ilk günlerde bizlere sağlanan sonsuz güvenle en iyisini yaptık. Araçlarımızı yeniledik ve personel desteği aldık. Akabinde ise tıbbi cihazlarımızı yeniledik. Gerisi ise çorap söküğü gibi geldi.  Bugün hayvan hastanesinde ortez, protez, katarakt ve felçli hayvanlara yürüteç ve birçok operasyon gerçekleşiyor. Hemogram biokimya ultrason ve röntgen cihazımız mevcuttur.”  açıklamasını yaptı

Dünya konuşuyor

Bu başarının dünyanın da dikkatini çektiğini aktaran Yavuz, “Çalışmalarımız uluslararası kanalların da dikkatini çekti. İlimizde yapılan operasyonlar, sevkler dünyaca takdir gördü. Çalışmalarımız neticesinde ise Mardin artık sadece emekçi dar sokaklardaki eşekler ile anılmıyor. Mardin artık zifte takılan bir köpek için gece yarısı Ömerli´ye, terk edilen bir kedi için Savur´a ya da bırakılan sahipsiz bir eşek için Derik´e giden Hayvan Rehabilitasyon Merkezi ile anılıyor. İçinde bulunduğumuz rehabilitasyon merkezine 1.5 milyon TL yatırım yaptık. Bu vesileyle sessiz canların sesine kulak veren ve desteğini esirgemeyen Valimiz ve Başkanımız Mustafa Yaman´a teşekkürü bir borç biliyorum.” ifadesini kullandı.

Bu başarı Türkiye´de yok

Açılışa katıla Havyan Gönüllüsü Veteriner Tarkan Özvardar da programra bir konuşma yaptı. Özvardar, “Yaklaşık 25 yıllık meslek hayatımda birçok barınağın yapımında yer aldım ve sosyal projelerde yer aldım. Ancak ilk defa böyle bir çalışmaya şahit oluyorum. Özellikle de bu kadar periferik bir bölgede böyle bir çalışmayı görmek mutluluk verici. Çünkü biz hep büyükşehirlerde yaşadık, buraları hiç görmedik. Büyükşehirlerde aynı oluşumlar var fakat fonksiyonel kullanılmıyor ve dışarıya bağımlı çalışıyor. Özellikle acil vakalarda bu durum zaman ve hayat kaybına neden oluyor. Burada ise bütün vakalara anında müdahale edilmesi çok önemli. Aylar önce geldiğimde buradaki çabayı gözlemlemiştim. Daha sonraki ziyaretlerimde ise inanılmaz olan değişimleri görmek bizler çok mutlu etti. Her geldiğimizde değişim daha da anlam kazandı. Burada harika bir ekip var ve bütün problemler merkezin içinde başarıyla hallediliyor” dedi.

Valimizin özverileri takdire şayan

Özvardar sözlerine şöyle devam etti. “Bugüne dek hayvan sevgisi ve hayvanlar hep bürokrasiye takılıyordu. Ama ilk deva bu kadar hızlı bir çalışmayı gözlemledim.  Burada Valimize de ayrı bir yer açmak istiyorum. Kendisiyle tanıştığımda böyle bir karşılaşma beklemiyordum. Doğaya ve hayvanlara olan sevgisi bizleri derinden etkiledi. Bu nedenle kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır”

Konuşmaların akabinde protokol üyeleri açılış kurdelesini hep birlikte kesti. Daha sonra merkezdeki çalışmalar yerinde incelendi. 


Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mardin hayvan hastanesi açıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yaman: Mardin sporun başkentleri arasına giriyor
Yaman: Mardin sporun başkentleri arasına giriyor
Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, spora yapılan yatırımların karşılığını aldıklarını söyledi.
Mardin´de beyincik tümörü ameliyatında bir ilk
Mardin´de beyincik tümörü ameliyatında bir ilk
Mardin ´de sağlık alanında çok güzel haberler gelmeye devam ediyor. Devlet hastanesinde 50 yaşındaki bir bayan hastaya modern yöntemlerle ilk defa beyincik tümörü ameliyatı yapıldı. Kadının sağlıklı bir şekilde taburcu olduğu belirtildi.
Kızıltepe´de 25 bin Suriyeli sağlık hizmetlerinden faydalanıyor
Kızıltepe´de 25 bin Suriyeli sağlık hizmetlerinden faydalanıyor
Göç idaresi verilerine göre Kızıltepe´de 25 bin Suriyeli sığınmacı yaşıyor. Suriyeli göçmenlere iki merkez sağlık hizmeti veriyor. Merkezlerde birinci basamak sağlık hizmetleri, poliklinik, üreme sağlığı, aşı, gebe izleme kanser tarama gibi hizmetler veriliyor.
Bir yaşındaki çocuğun böbreğinden taş çıktı
Bir yaşındaki çocuğun böbreğinden taş çıktı
Devlet hastanesinde Üroloji Hastalıkları Uzmanı Dr. İhsan Ünüş ilk defa 1 yaşındaki çocuğa kapalı böbrek taşı ameliyatı yaptı. Hastanın taşları başarılı bir şekilde kırılarak çıkarıldı.
Derik´te ilk defa mide delinmesi ameliyatı yapıldı
Derik´te ilk defa mide delinmesi ameliyatı yapıldı
Derik Devlet Hastanesi´nde 57 yaşındaki bir erkek hastada ilk kez mide perforasyonu yani mide delinmesi ameliyatı başarılı bir şekilde yapıldı.
Dicle Elektrik Çalışanlarına Koruyucu Tetanos Aşısı Yapıldı
Dicle Elektrik Çalışanlarına Koruyucu Tetanos Aşısı Yapıldı
İş sağlığı ve güvenliği konusuna büyük önem veren Dicle Elektrik, bu kez koruyucu sağlık faaliyetleri çerçevesinde çalışanlarının tetanos aşısı olmalarını sağladı. İlk uygulama Mardin´de gerçekleştirildi.
Kızıltepe´de 2 nolu göçmen sağlığı merkezi hizmete girdi
Kızıltepe´de 2 nolu göçmen sağlığı merkezi hizmete girdi
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı bünyesinde Suriyeli vatandaşlara yönelik Sağlık Bakanlığı ile Avrupa Birliğinin ortak yürüttüğü göçmenlere yönelik birinci basamak Sağlık ve Danışmanlık hizmeti veren Kızıltepe 2 Nolu Göçmen Sağlığı Merkezi hizmet vermeye başladı.
Mardin´de ´Aile Hekimlerinizi Erken Tanıyın´ stantları açıldı
Mardin´de ´Aile Hekimlerinizi Erken Tanıyın´ stantları açıldı
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü´ne bağlı Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Birimi tarafından organize edilen iletişim kampanyası çerçevesinde Mardin ili genelinde “Aile Hekiminizi Erken Tanıyın” temalı stantlar açıldı.
Mardin´de Tıbbi Atıklar İçin Tesis Kurulacak
Mardin´de Tıbbi Atıklar İçin Tesis Kurulacak
Mardin Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman çevreye duyarlı belediyecilik anlayışıyla Mardin´de önemli projeler gerçekleştiğini söylerken, “Şehirde bir çevre projesine daha start veriyoruz” dedi.
Midyat´ta doktora şiddete tepki
Midyat´ta doktora şiddete tepki
Mardin´in Midyat ilçesinde bir doktorun hasta yakınlarınca darp edilmesine tepki göstermek amacıyla düzenlenen basın açıklamasında konuşan İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Saffet Yavuz, sadece darp edilmeyip, öldürüldüklerini de belirterek, “Sağlıkta şiddete ‘hayır´ demek için Midyat´tan sesleniyoruz, ‘artık yeter´ diyoruz” dedi.
Mardin´de gebe okulu farkındalık yürüyüşü düzenlendi
Mardin´de gebe okulu farkındalık yürüyüşü düzenlendi
Sağlık Bakanlığı´nın normal doğuma özendirmek için başlattığı proje bağlanında Mardin´de İl Sağlık Müdürlüğü Gebe Okulları İl Koordinatörlüğü tarafından gebe okulu farkındalık yürüyüşü düzenlendi.
Sena´ya nakil için karaciğer bulundu
Sena´ya nakil için karaciğer bulundu
Karaciğer yetmezliği tedavisi gören İLKHA Mardin Muhabiri Mehmet Aslan´ın 18 yaşındaki kızı Sena, uygun nakil bulunarak ameliyata alındı.
Mardinli gazetecinin kızı karaciğer nakli bekliyor
Mardinli gazetecinin kızı karaciğer nakli bekliyor
İLKHA Mardin Muhabiri Mehmet Aslan´ın Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezinin yoğun bakım ünitesinde bulunan 18 yaşındaki kızı Sena, karaciğer nakli bekliyor.
Kızıltepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine 10 ünite daha
Kızıltepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine 10 ünite daha
Kızıltepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, İl dışından da bir çok hastayı kabul ederek bölgeye hitap etmeye başladı. Talepleri karşılamak için merkez yöneticileri bünyesine 10 ünite daha ekledi. Başhekim Davut Tacar, günde 900 hastaya hizmet verdiklerini söyledi.
 “Hastalarım, bana 7/24 ulaşabiliyor”
“Hastalarım, bana 7/24 ulaşabiliyor”
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde Özel muayenehane de hastalara bakan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Derya Yanık Turgut, Hastalarının acil olarak kendisine 7/24 ulaşabildiğini söyledi.
 Hastaneye kaldırılan 70 öğrenci taburcu edildi
Hastaneye kaldırılan 70 öğrenci taburcu edildi
Derik´te gıda zehirlenmesiyle hastaneye kaldırılan 70 öğrenci yapılan tedavilerin ardından taburcu edildi.
ÇOCUKLARA GÖZ TARAMA ÇAĞRISI
ÇOCUKLARA GÖZ TARAMA ÇAĞRISI
Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, ilköğretim birinci sınıfa başlayan öğrencileri, göz taraması için Aile Sağlığı Merkezlerine davet etti.
ESİN ŞENOL´DAN AŞIDA BİLGİ KİRLİLİĞİ UYARISI
ESİN ŞENOL´DAN AŞIDA BİLGİ KİRLİLİĞİ UYARISI
Dr. Esin Şenol, Türkiye´de 23-24 bin civarında aşı reddinin oluştuğunu ifade ederek, “Bir kere çocukluk çağı aşılaması dediğimiz bir takvim var Türkiye´de ve mümkün olduğunca 3 tane daha aşının alınmasını hedefliyor ve planlanıyoruz” dedi.
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA GRİP AŞISI
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA GRİP AŞISI
Mardin İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan sağlık personeline grip aşısı yapılıyor.
KIZILTEPELİ GENÇLERDEN KAN BAĞIŞI DUYARLILIĞI
KIZILTEPELİ GENÇLERDEN KAN BAĞIŞI DUYARLILIĞI
Kızıltepe´de kurulan Kızılay TIR´ına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Kan bağışına gelenlerin çoğunun genç olması dikkat çekti.
UZMANLARDAN AŞI UYARISI
UZMANLARDAN AŞI UYARISI
Mardin´de düzenlenen “Ulusal Erişkin Bağışıklaması Sempozyumu” sona erdi.
Tekrarlayan ishal atakları çölyak hastalığına işaret
Tekrarlayan ishal atakları çölyak hastalığına işaret
Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Laika Karabulut, yaşam boyu devam eden gıda alerjisi çölyak hastalığı ile ilgili "İlk hastalık tanımlanmaya başladığında kronik ishal, kilo kaybı ve çeşitli besinlerin emiliminin bozulması (malabsorbsiyon) ile ortaya çıktığını söyledi.
Klima yüz felcine sebep olabilir
Klima yüz felcine sebep olabilir
Kulak Burun Boğaz ve Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ataman Güneri, özellikle araçlarda yüksek ayarda çalışan klimaların yüz felcine sebep olabileceğini ifade etti.
Meme kanseri taramasında altın yöntem mamografi
Meme kanseri taramasında altın yöntem mamografi
Meme kanserinin tanı ve taramasında altın standardın mamografi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hasan Besim, kadınların 40 yaşından başlayarak yaptırdığı mamografi taramasının meme kanseri taraması esasını oluşturduğu gibi meme kanserine bağlı ölümlerin azalmasına da katkıda bulunduğunu belirtti.