Müslümoğlu: “Mısırlarınız 15 rutubetin altına düşmesin”

Güneydoğu Anadolu Mısır üreticileri ve işletmecileri derneği yönetim kurulu Başkanı Mehmet Hanifi Müslümoğlu Mısır üreticilerine çağrıda bulunarak zarar etmemeleri için nemin önemine değindi.

Güneydoğu Anadolu Mısır üreticileri ve işletmecileri derneği yönetim kurulu Başkanı Mehmet Hanifi Müslümoğlu Mısır üreticilerine çağrıda bulunarak ve zarar etmemeleri için Mısırlarını çok yüksek rutubetlerde biçmemesini ve 15 rutubetin altına düşmemesi gerektiğine dikkat çekti.

Müslümoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Mısır üreticilerine şu önerilerde bulundu;

Değerli Mısır üreticileri sevgili çiftçi kardeşlerim malumunuz güneydoğu Anadolu Bölgemizin ikinci ürün mısır hasad zamanıdır, ancak Ekim ayı başında Ceylanpınar, Viranşehir, Akçakale, Harran, Suruç, Bozova, Siverek ve Şanlıurfa merkez de yoğun bir şekilde Mısır biçimi yapıldı. Bu mısırların tamamı Adana nişasta firmalar tarafında alındı. Ancak gerek bu firmalarda ve işletmelerde yer ve depolama ve finansman tıkanıklığı neden ile nişasta firmaları Mısır ihtiyaçları olduğu için Mısır almıyoruz demiyorlar almıyoruz deseler olmaz çünkü mısır alım ihtiyaçları var yer depolama ve işleme sorunlarından dolay 10/15 güne zamana ihtiyaçları olduğu İçin fiyat düşürdüler.

Onun İçin Mısırlarınızı ucuz satmayınız çok yüksek rutubetlerde biçmeyiniz ve mısırlarınız dikkat ediniz 15 rutubetin altına düşmesin 15 rutubettin altına düşerse firenizdir ve zarar etmiş olursunuz.

Değerli mısır üreticileri biz üreteceğiz emek vereceğiz ama ürettiğimiz ürün ucuza satmayacağız, eğer örgütlü olursak emeğimizin karşılığını alacağız. Her zaman örgütlü toplumlar kazanmıştır. Onun için 10/15 gün direnirsek mısırlarımız satmasak nişastacılar tedarikçiler sizin kapılarınıza kader gelir ve mısırlarınız 3 tl üzerinde fiyatlardan satarsınız. Bugün dolar kuru 11 tl aştı. Ülkemizde mısır üretim 7 milyon tondur ülkemizin ihtiyaç 9 milyondur, 2 milyon ton ithal edilecektir. Onun İçin kimsenin endişesi olmasın mısırlarınız ucuza satmayınız eviniz dökün sağlam işletmecileriniz ve dostlarınız emanet bırakınız. Kolay kolay satmayınız bol bereketli bir sezon dilerim."

Ekonomi 19.11.2021 22:32:00 0