Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi´nde özel bir film gösterimi gerçekleştirildi.
etkinliğe 300´ün üzerinde sinemasever katıldı.
Tarih: 23.9.2019 12:03:47 / 273okunma / 0yorum

  SABANCI VAKFI´NIN “DİJİTAL YALNIZLIK” TEMALIDÖRDÜNCÜ KISA FİLM YARIŞMASI´NIN KANAAT ÖNDERİ OSCAR ÖDÜLLÜ BESTECİ LUDOVIC BOURCE OLDU

  LUDOVIC BOURCE MARDİN´DE DÜZENLENEN ÖZEL GÖSTERİMDE GENÇLERE SESLENDİ

     SABANCI VAKFI GENEL MÜDÜRÜ NEVGÜL BİLSEL SAFKAN: “OSCAR ÖDÜLLÜ BESTECİ LUDOVIC BOURCE´UN MESAJLARI GENÇ SİNEMACILARA İLHAM VERECEK”

Sabancı Vakfı´nın toplumsal sorunlara sanat aracılığıyla dikkat çekmek amacıyla 2016 yılından bu yana düzenlediği Kısa Film Yarışmasıkapsamında20 Eylül Cuma günü Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi´nde özel bir film gösterimi gerçekleştirildi.

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, yarışmanın Sanat Yönetmeni Zeynep Atakan, önceki yıllardaki finalistlerin katılımı ile gerçekleşen ve bugüne kadar ödül alan filmlerin gösterildiği etkinliğe 300´ün üzerinde sinemasever katıldı. 

Mardin´de gerçekleşen gösterimde konuşan Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan,“Sabancı Vakfı olarak kurulduğumuz yıldan bu yana kültür sanata destek veriyor ve gençleri teşvik ediyoruz. Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması, her sene olduğu gibi sosyal sorunları farklı ve yaratıcı bir şekilde ele alan genç sinemacıları arıyor. Bu yılki‘Dijital Yalnızlık´temasının genç sinemaseverlerin kendilerini ve sanatlarını dile getirmeleri için iyi bir fırsat sunduğunu düşünüyoruz. İnternetin ve sosyal medyanın hepimizin hayatını ele geçirdiği günümüzde gençlerin giderek dijital bağımlılığa ve yalnızlığa doğru gittiğini görebiliyoruz. Gençlerin sosyal medyadadaha fazla ‘like´ almak üzerine kurdukları bu sanal dünyada, teknolojinindoğrukullanımı çok önemli” dedi.

Yarışmanın buyılki kanaat önderininLudovicBource olmasını açıklamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Safkan sözlerine şöyle sürdürdü: “Oscar ödüllü bestecinin bugün aramıza video mesajı ile katılarak ‘Dijital Yalnızlık´ hakkında verdiği mesajların tüm gençlere ve yarışmacılara ilham vereceğine inanıyorum.Bu ilhamı paylaşmak için Mardin´de başladığımız film gösterimleriniönümüzdeki günlerde başka şehirlere ve üniversitelere de taşıyacağız.”

LudovicBource: “Dijital yalnızlık toplumumuzu kemiren bir olgu”

Sabancı Vakfı 4. Kısa Film Yarışması´nın kanaat önderi, Oscar ödüllü film müziği bestecisi Ludovic Bourceoldu. Fransız besteci, Mardin´de gerçekleşen özel film gösterimine video mesajı ile katılarak, gençlere yarışmaya katılma çağrısı yaptı.Oscar ödüllü besteci LudovicBource, “Dijitalleşmeyi inkâr etmenin ve kendimizi bu dünyanın dışında tutmanın imkansız olduğu bir dönemden geçiyoruz.

Bu da ne yazık ki dijital yalnızlığı beraberinde getiriyor ve bu yalnızlık gözle görülmese bile her yerde bizi takip ediyor, adeta toplumumuzu kemiren bir olguya dönüşüyor. Kişisel verilerimizi, vicdani değerlerimizi, özgürlüklerimizi ve bizi biz yapan birçok şeyi elimizden alıyor.Paylaştığımız her şeyi bize karşı kullanan dijitalleşmenin doğurduğu yalnızlık hepimizin içinde. Ancak aslında artık yalnız değiliz, çünkü o (dijital dünya) yaptığımız her şeyi görüyor” dedi.

YarışmanınSanat Yönetmeni Zeynep Atakan da,“Dijitalleşme ile iletişim modelleri yeniden yapılanma sürecine girdi. Bu yeni iletişim modelleri ile eski ve yerleşik iletişim modelleri değişiyor ve bir anda yörüngelerimiz kalabalıklaşıyor. Ama bu kalabalığın içinde kendinizi yalnız olarak bir klavyenin başında bulabiliyorsunuz. İşte bu yeni durumun artı ve eksi yönlerini bir arada görebilmek ve bunu üretime çevirebilmek çok önemli. Günümüzde bu temanın, bugüne dair önemli referansları filmler yolu ile geleceğe taşımasını hedefliyoruz” dedi.

Başvurular 22 Kasım tarihine kadar devam ediyor

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması için başvurular 22 Kasım 2019´a kadar devam edecek. Yarışmaya başvuracak eserlerin en fazla 5 dakika uzunluğunda olması ve dijital yalnızlık sorununu anlatmaları gerekiyor. Eserler, öncelikle ön jüri tarafından değerlendirilecek ve finale kalan en az 10 en fazla 15 eser arasından jüri son değerlendirmeyi yapacak.

 

Yarışmaya www.kisafilmuzunetki.org adresinden başvurulabiliyor.

 

 

Bilgi için: Meltem Demiryonar – desiBel Ajans

0530 053 59 71 - meltem.demiryonar@desibelajans.com

 

www.sabancivakfi.org

 

 


Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Büyükşehir Belediyesinden, "Engelliler Piknikte Buluşuyor" etkinliği
Büyükşehir Belediyesinden, "Engelliler Piknikte Buluşuyor" etkinliği
Mardin Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Gönül Elçileri tarafından "Engelliler Piknikte Buluşuyor" etkinliği düzenlendi.
Görevlendirmeye giden ambulansa tır çarptı
Görevlendirmeye giden ambulansa tır çarptı
Mardin´in Nusaybin ilçesinde, tırın arkadan çarptığı ambulans taklalar atarak yol kenarındaki araziye devrildi.
İzmit´ten gelerek Mardinli kadınlara el sanatı öğretiyor
İzmit´ten gelerek Mardinli kadınlara el sanatı öğretiyor
Kocaeli İzmit´ten gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı Deri Kırk Yama Sanatçısı Yasemin Akbulut, Mardin´in Kızıltepe İlçesi Lider Kadın Derneği´nde 10 kursiyer kadına deri kırk yama çanta yapım tekniklerini öğretiyor.
Hasan Emen´in tekerlekli sandalye sevinci
Hasan Emen´in tekerlekli sandalye sevinci
Kızıltepe Belediye Başkan Nilüfer Elik Yılmaz, 13 yaşındaki engelli Hasan Emen´in tekerlekli sandalye isteğini yerine getirdi.
Yavru kedi sıkıştığı yerden 2 gün sonra kurtarıldı
Yavru kedi sıkıştığı yerden 2 gün sonra kurtarıldı
Kızıltepe ilçesinde binanın havalandırma boruları arasına sıkışan yavru kediyi kurtarmak için gençlik merkezi çalışanları ve itfaiye ekipleri seferber oldu. Yavru kedi 2 gündür sıkıştığı yerden itfaiye erinin uzun uğraşları sonucu kurtarıldı.
Yöresel kıyafet şal tekrar moda oldu
Yöresel kıyafet şal tekrar moda oldu
Unutulmaya yüz tutmuş yöresel kıyafet şal geleneği tekrar geri geldi. Kadınların daha çok düğün ve özel günlerde giydikleri şal bir tür kumaş ve daha çok gül desenli oluyor. Yaklaşık 100- 150 yıl önce giyilen şalın tekrar kıymete binmesi en çok manifaturacıları sevindiriyor.
Kızıltepe´de tırın çarptığı yaşlı adam hayatını kaybetti
Kızıltepe´de tırın çarptığı yaşlı adam hayatını kaybetti
Mardin Kızıltepe´de karşıdan karşıya geçmeye çalışan yaşlı adam, tırın altında kalması sonucu yaşamını yitirdi.
İş yeri yandı pes etmedi, mikrokredi ile yeniden hayata tutundu
İş yeri yandı pes etmedi, mikrokredi ile yeniden hayata tutundu
Mardin Kızıltepe´de yaşayan Sevim Sertkaya, 3 yıl önce açtığı dükkanda canlı çiçek satışı yapıyordu. Sertkaya´nın işyeri 4 ay önce çıkan yangın sonrası küle dündü. Yaşanılan talihsiz olaydan yılmayan Sertkaya mikrokrediden aldığı destekle beraber işini daha da büyüttü. Canlı çiçekle beraber organizasyon işine giren girişimci kadın, adeta küllerinden doğduğunu söylüyor.
Trafik kazasında ölen 4 kardeş yan yana defnedildi
Trafik kazasında ölen 4 kardeş yan yana defnedildi
Mardin Kızıltepe´de akrabalarının cenazesine katıldıktan sonra dönüş yolunda Antalya Akseki yakınlarında geçirdikleri trafik kaza sonrası yaşamlarını yitiren Tuncer ailesinden 4 kardeşin tabutları yan yana dizilerek Kızıltepe´ye bağlı Arıklı (Mustafamêlik) köyü´nde gözyaşları arasında defnedildi.
Kızıltepe bu trafik kazasına ağlıyor
Kızıltepe bu trafik kazasına ağlıyor
Kızıltepe´den taziye sonrası Antalya´ya dönerken 4 kardeş trafik kazasında hayatını kaybetti.
Okul bahçesinde ürettikleri biberlerden şalca yapıp satıyorlar
Okul bahçesinde ürettikleri biberlerden şalca yapıp satıyorlar
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde "Kadınlar Üretiyor, Kadınlar Kazanıyor" projesi kapsamında istihdam edilen 13 kadın yetiştirdiği biberlerden salça yapıyor. Kadınlar şimdiye kadar bahçelerinden topladıkları 6 ton biber ile yarım ton salça yapıp sattı.
Kadınlar hem meslek sahibi olacak hem de başka kadınlara umut olacak
Kadınlar hem meslek sahibi olacak hem de başka kadınlara umut olacak
Mardin´in Kızıltepe İlçesinde Kızıltepe Kaymakamlığı ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi bünyesinde faaliyet yürüten Çok Amaçlı Toplum Merkezinde (ÇATOM) kadın istihdamına yönelik faaliyetler sürüyor. ÇATOM bünyesinde açılan usta öğreticilik kursu sayesinde 60 kadın hem meslek sahibi olacak hem de başka kadınlara umut olacak.
Lider Kadın Derneği´nin hünerli kadınları
Lider Kadın Derneği´nin hünerli kadınları
Mardin´in Kızıltepe İlçesinde erbane eğitimi alan kadınların performansı göz dolduruyor. Yaklaşık 2 yıldır erbane eğitimi gören kadınlar yöresel kıyafetlerini giyerek artık özel günlerde sahneye çıkmaya başladı.
Movapark´ta araba talihlisini buldu
Movapark´ta araba talihlisini buldu
Movapark Avm 11. Aracının çekilişini ziyaretçileri ile gerçekleştirdi. 106.093 katılımın olduğu kampanyanın talihlisi 031029 kupon numarasıyla Mehmet Emin Uman oldu.
Suriyeli çocuklar savaşın izlerini gitarla siliyor
Suriyeli çocuklar savaşın izlerini gitarla siliyor
Kızıltepe Lider Kadın Derneği´nin sosyal sorumluluk projeleri devam ediyor. Derneğin açtığı gitar kursunda çoğunluğu Suriyeli olan çocuklar gitar eşliğinde seslendirdikleri şarkılarla savaşın izlerinden kurtulmaya çalışıyor. Çocuklar, şarkılarını Kürtçe, Türkçe ve Arapça seslendiriyor.
Engelli çift Kursta tanışıp nişanlandı
Engelli çift Kursta tanışıp nişanlandı
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde İŞKUR´un desteklediği Kızıltepe Engelliler Gücü Derneği tarafından yürütülen proje kapsamında açılan Muhasebe yardımcılığı kursuna gelen ve burada tanışan engelli Hamdin Erin ile Ayşegül Abukan nişanlandı.
Pazara kadın eli değdi
Pazara kadın eli değdi
Kızıltepe´de kadın pazarcıların ekmek mücadelesi takdir topluyor.
Turgut Özal Mahallesi Kültür Merkezinin açılışı yapıldı
Turgut Özal Mahallesi Kültür Merkezinin açılışı yapıldı
Kızıltepe merkez Turgut Özal Mahallesinde yapımı tamamlanan Kültür Merkezinin Açılışı Belediye Başkanının katılımı ile yapıldı.
Latif Dağ dostlarıyla buluştu
Latif Dağ dostlarıyla buluştu
Kızıltepe futbolunun eski futbolcularından Latif Dağ uzun bir aradan sonra o dünemde top koşturduğu arkadaşlarıyla yeşil zeminde hasret giderdi.
81 ilin katıldığı yarışmada Mardinli aşçı birincilik elde etti
81 ilin katıldığı yarışmada Mardinli aşçı birincilik elde etti
Mardin Kızıltepeli aşçı Şeyhmus Kaplan Ankara Kızılcahamam´da katıldığı yöresel ve ulusal yemek yarışmasında yaptığı yöresel dağ çilekli fıstıklı saray sarması tatlısı ile ustalar ve şefler kategorisinde birincilik kupasını aldı.
Lider Kadın Derneği kadınların umudu olmaya devam ediyor
Lider Kadın Derneği kadınların umudu olmaya devam ediyor
Mardin´in Kızıltepe ilçesinde 2010´dan beri dezavantajlı bireylere yönelik çalışmalarını sürdüren Lider Kadın Derneği´nin kurslarında Suriyeli kadınlar hayata tutunuyor. Türkçe kursunu bitiren kadınlar şimdi de etkili iletişim dersleri görüyor. Suriyeli kadınlar, bu kurslar sayesinde zorlukları aşıyor.
Okul bahçesinde biber eken kadınlar ürünlerini toplamaya başladı
Okul bahçesinde biber eken kadınlar ürünlerini toplamaya başladı
Kızıltepe´de 13 kadın okul bahçesinde Urfa´nın organik isotunu üretiyor. Kadınlar üreterek kazanmanın mutluluğunu yaşadı.
26 yıldır ücretsiz resim dersi veriyor
26 yıldır ücretsiz resim dersi veriyor
Kızıltepeli resim hocası 26 yılda 500 öğrenciye üniversite kapısını açtı.
Telefoncu damadın düğün hediyesi 5 akıllı telefon oldu
Telefoncu damadın düğün hediyesi 5 akıllı telefon oldu
Kızıltepe ilçesinde telefon satışı yapan esnafın döğün töreninde kardeşi tarafından altın yerine her birinin piyasa değeri yaklaşık 11 bin lira olan 5 akıllı telefon hediye edildi.