Satranç sevgisi için Van’dan Mardin’e geldi

Türkiye Satranç Federasyonu Mardin İl Temsilciliği “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla düzenlenen Satranç turnuvasına 8 buçuk yaşındaki Tımushev Ilıas Satranç sevgisinden dolayı Van’dan Mardin’e geldi.

Pandemi nedeniyle online olarak bir çok turnuvaya katılan Ilıas Mardin’de yüz yüze yapılan satranç turnuvasına katılmak için ailesiyle birlikte Mardin’e geldi.

Aslen Tatar olan daha önce Rusya’da yaşayan ve son 8 yıldır Türkiye’ye gelerek Van’a yerleşen aile Türkiye vatandaşlığı için başvuruda bulunarak Türkiye’de yaşamak istiyorlar.

Mardin’de turnuva sonrasında duygularını ifade eden Tımushev Ilıas Satranç oynamayı çek sevdiğini söyledi.

 

Yüz yüze oynamak için Mardin’ geldiğini aktaran Ilıas: “Hedefim Türk Vatandaşlığına geçerek Milli takımda oynamaktır. Yüz yüze oynamak için Van’dan ailemle beraber Mardin’e geldim çok mutlu oldum. Mardin’de yeni arkadaşlar edindim. Burada Satranç turnuvası çok eğlenceli geçti. Bundan sonra da Satrançta yapılan turnuvalara katılmak istiyorum.” Dedi.

Tımushev Ilıas Babası Nail Tımushev ise Ruya vatandaşı olduğunu ancak Rus olmadığını aslen Tatar olduğunu söyledi.

Van’da yaşadıklarını ifade eden Baba Tımushev şunları söyledi:

“8 senedir Van’da yaşıyoruz. Çocuğum 8 buçuk yaşındadır. Turnuva için Mardin’e geldik. Çocuğum satranç oynamayı çok seviyor. Yüz yüze turnuvaya çok girmek istiyordu ama Van’da böyle turnuvalar yok. Onun için buraya geldik şu anda turnuvaya katıldı çok memnun oldu. Biz bu turnuvada bizi yalnız bırakmayan Mardin İl Temsilcisi Cengiz Yalçın’a teşekkür ediyorum. Pandemi nedeniyle turnuvalar olmuyordu ama bunda sonra yavaş yavaş olmaya başladı bizde çocuğum için, yapılan turnuvalara katılacağız. “

Çocuğunun 2 sene önce satranç oynamaya başladığını kaydeden Baba Tımushev: “Oğlum her geçen gün satranç oynamayı daha çok sevdi ve sürekli oynamaya devam etti. İnternet üzerinden turnuvalara katılarak satranç oynadı ve bu turnuvalarda kupa ve madalyalar aldı. Oğlum başarılı bir oyuncu bizde ona destek oluyoruz.  Ayrıca Mardin’e geldiğimiz için mutlu olduk Mardin’i çok sevdik.” diye konuştu.

Türkiye Satranç Federasyonu Mardin İl Temsilcisi Cengiz Yalçın ise çocuğun Van’dan Mardin’e gelerek turnuvaya katılması kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini söyledi.

Satranç sevgisi ta Van’dan onu Mardin’e getirmişse bundan dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden Yalçın, “Çocuk başarılı bir oyuncu bunu turnuvada da gördük. Güzel oyunlar çıkarıyor. Daha önce de online turnuvalarda bu çocukla tanışmıştık.  İletişim halindeydik. Tavsiye olarak satranca devam etsin biz istiyoruz ki ülkemizin vatandaşlığına geçtikten sonra eminim çok güzel yerlere de gelecektir. Milli takıma gireceğine de inanıyorum. Çok başarılı çünkü ben biraz oyunlarını inceledim. Çok başarılı olduğunu gördüm. Kendisine başarılar diliyorum.” açıklamasını yaptı.

Spor 18.07.2021 11:56:00 0
Anahtar Kelimeler: Satranç sevgisi Mardin’ geldi