Vali Demirtaş gazeteciler ile bir araya geldi

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş, ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla kentte görev yapan gazetecilerle bir araya geldi.

 

Bir otelde düzenlenen programda Vali Demirtaş, yaptığı konuşmada kamu yararını gözeterek basın etik ilkeleri istikametinde görevlerini yaparak vatandaşların doğru, güvenilir, tarafsız habere erişimi için gayret sarf eden basın mensuplarının gününü kutladı.

 

Haber alma, olan bitenden haberdar olma ihtiyacı, insanlık tarihiyle yaşıt bir realite olduğunu belirten Vali Demirtaş, “Bu ihtiyacın neticesinde ortaya çıkan ve gazeteden radyoya, radyodan televizyona, televizyondan internet medyasına evrilen haberin serüveninde, mobil iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla birlikte artık sosyal medya haberciliği de dikkat çeken bir olgu olarak yerini almaya başlamıştır. Kuşkusuz bu maratonun uzun soluklu koşucuları olan gazetecilerimizi, her yıl “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü“ dolayısıyla kutlamak, bu anlamlı günlerinde onların yanlarında olduğumuzu htirmek, büyük bir anlam ve önem taşıyor.” dedi.

Basının demokrasi kültürünün ülkede kökleşmesi için ciddi bir vazife üstlenmekte olduğunu dile getiren Vali Demirtaş, “basın emekçileri; gece-gündüz, soğuk-sıcak demeden, mesai mefhumu gözetmeden, insanımızın bilgiye, habere anında ulaşması için insanüstü bir gayret göstermekte, toplumun gören gözü, işiten kulağı, kamu vicdanının sesi olarak görev yapmaktadır. Basın meslek ve etik ilkeleri çerçevesinde dünden bugüne çeşitlenen habere erişim kaynakları vasıtasıyla vatandaşlarımızın doğru, güvenilir ve tarafsız habere erişimini sağlamaktadır. Demokrasinin saç ayağı olarak nitelendirilen yasama, yürütme ve yargıya, “medya dördüncü kuvvettir” diyerek katkıda bulunmakta; demokrasi kültürünün ülkemizde kökleşmesi için ciddi bir vazife üstlenmektedir.” diye konuştu.

Gündem 11.01.2022 07:36:00 0
Anahtar Kelimeler: Demirtaş gazeteciler araya geldi